Vedúci manažéri spoločnosti Shein a jej konkurenta Temu čelili v britskom parlamente rade kritických otázok týkajúcich sa dodržiavania pracovných práv a etickosti ich dodávateľských reťazcov. Zasadnutie parlamentného výboru pre podnikanie a obchod sa uskutočnilo v kontexte pripravovaného vstupu spoločnosti Shein na londýnsku burzu, ktorý je odhadovaný na 50 miliárd GBP (60,3 miliardy EUR).
Tvrdenia o porušovaní ľudských práv
Obe spoločnosti, Shein aj Temu, sú známe predajom cenovo dostupného oblečenia a tovaru prevažne čínskej výroby. Ich dodávateľské reťazce sa však stali predmetom obvinení z využívania nútenej práce, najmä v čínskej provincii Sin-ťiang. Právne a občianske organizácie už dlho upozorňujú na systematické porušovanie ľudských práv v tejto oblasti, ktoré postihuje hlavne Ujgurov a iné moslimské menšiny.
Počas vypočutia Yinan Zhu, hlavnej právnej zástupkyne spoločnosti Shein v Londýne, odmietla odpovedať na opakované otázky, či ich výrobky obsahujú bavlnu zo Sin-ťiangu. Rovnako sa nevyjadrila k tomu, či spoločnosť zakazuje svojim dodávateľom používať bavlnu z tejto oblasti alebo či sa zaoberá obvineniami z nútenej práce.
„Nemyslím si, že nám patrí komentovať... viesť geopolitickú debatu,“ uviedla Zhu. Zdôraznila, že Shein dodržiava príslušné zákony v krajinách, kde pôsobí, a ich dodávateľské reťazce pravidelne auditujú nezávislé spoločnosti.
Reakcia britských poslancov
Predseda parlamentného výboru Liam Byrne vyjadril rozčarovanie z nedostatku informácií poskytnutých spoločnosťou Shein. „Neochota odpovedať na základné otázky úprimne hraničí s pohŕdaním,“ vyhlásil Byrne, dodávajúc, že spoločnosť nepresvedčila o integrite svojich dodávateľských reťazcov.
Kontroverzný rast a expanzia Shein
Shein, založená v roku 2012 v čínskom meste Nanking, si rýchlo získala globálnu popularitu a v súčasnosti dodáva svoje výrobky do viac ako 150 krajín. V roku 2023 spoločnosť zdvojnásobila svoje zisky v Spojenom kráľovstve, dosahujúc tržby 1,5 miliardy GBP (1,8 miliardy EUR). Plánovaný vstup na burzu v Londýne však vyvoláva obavy z etických a riadiacich problémov.
Podobné obavy v minulosti viedli k zastaveniu pokusu o vstup Shein na americký trh, kde politici žiadali dôkaz, že spoločnosť nevyužíva nútenú prácu.
Postoj spoločnosti Temu
Právnik Temu, Stephen Heary, sa na zasadnutí vyjadril, že vrcholový manažment spoločnosti intenzívne rieši problém nútenej práce. Dodal, že predajcovia zo Sin-ťiangu nesmú ponúkať tovar na ich globálnom trhovisku. Napriek tomu správa amerického Kongresu z roku 2023 kritizovala Temu za „mimoriadne vysoké riziko“ spojené s využívaním nútenej práce v ich dodávateľských reťazcoch a za nedostatok auditov.
Rastúca popularita spoločností Shein a Temu je sprevádzaná intenzívnym verejným a politickým dohľadom. Obvinenia z porušovania ľudských práv a nejasných obchodných praktík ohrozujú ich globálne expanzie a dôveru zákazníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies