Prechádzať sa po Taškente, hlavnom meste Uzbekistanu, je ako listovať stránkami encyklopédie o architektúre. Na každom kroku tu môžete objavovať príklady sovietskeho brutalizmu, orientálneho dizajnu, moderny, futurizmu i neoklasicizmu. Budovy sa míňajú jedna za druhou, ako na nepretržitom kolotoči, ktorý poteší každého milovníka dizajnu.
Obnova po zemetrasení: Zrod modernej identity
Rok 1966 bol pre Taškent zlomový. Zemetrasenie zrovnalo veľkú časť infraštruktúry so zemou a mesto sa stalo laboratóriom pre experimentálnu urbanistiku. Architekti z celej Sovietskej únie sem prichádzali, aby obnovili mestské ulice, obytné bloky, divadlá, hotely, nákupné centrá a stanice metra. Táto obnova nebola len o rekonštrukcii – každá stavba bola výkladnou skriňou progresívneho socialistického životného štýlu.
Dnes sa Taškent opäť mení. Okrem zachovania historického dedičstva tu vznikajú moderné budovy, ktoré navrhujú renomovaní architekti ako Zaha Hadid a Tadao Ando. Mesto tiež pripravuje nové športoviská pre Ázijské olympijské hry mládeže v roku 2025.
Odkaz Hodvábnej cesty
Mimo Taškentu si Uzbekistan zachováva bohatstvo starovekej architektúry. Mestá ako Buchara, Samarkand a Chiva ponúkajú návštevníkom trhoviská s kupolami (toki), náboženské školy (madras) a karavansaraje, ktoré kedysi slúžili obchodníkom na Hodvábnej ceste. Tieto stavby sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva krajiny.
Kontroverzie sovietskej minulosti
Obnova kolektívnej identity je pre Uzbekov stále aktuálna téma. Nie všetci však zdieľajú nadšenie pre sovietsku architektúru. Mladá generácia, ktorá tvorí viac ako 60 % obyvateľstva, často uprednostňuje moderné obytné priestory a obdivuje lesklé sklenené veže. Konflikt medzi modernizáciou a ochranou pamiatok nie je ničím novým. Zbúranie ikonického Domu kina v roku 2017 na úkor obchodného parku vyvolalo medzi pamiatkarmi vlnu odporu.
Udržateľná architektúra: Cesta vpred
Uzbekistan si opäť získava pozornosť architektonického sveta, tentoraz vďaka dôrazu na udržateľnosť. Starobylé uzbecké budovy, ktoré využívajú tradičné stavebné techniky, slúžia ako inšpirácia pre moderné projekty. Výber ekologických materiálov, ako je hlina či tehla, a využívanie pasívnych dizajnových metód ukazujú cestu, ako spojiť tradície s modernými potrebami.
Projekt Nového Taškentu, ktorý má priniesť 20 000 obyvateľov do novej časti hlavného mesta, je ukážkou tejto vízie. Napríklad návrh Zaha Hadid Architects na vedecko-výskumné centrum využíva miestne tehly na vytváranie charakteristických avantgardných štruktúr.
Architektonická budúcnosť Uzbekistanu
Uzbecká vláda investuje do prezentácie bohatého kultúrneho dedičstva krajiny a zároveň podporuje mladú generáciu architektov. Ako hovorí Takhmina Turdialievová, miestna architektka: „Uzbecký dizajn má potenciál byť celosvetovo uznávaný. Táto vlna záujmu môže byť odrazovým mostíkom pre domácich architektov, ktorí prinesú svieže a udržateľné nápady.“
Taškent sa tak stáva mestom, ktoré spája minulosť, prítomnosť a budúcnosť jedinečným spôsobom. Pre milovníkov architektúry a kultúry je Uzbekistan destináciou, ktorá skrýva nespočetné poklady, čakajúce na objavenie
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies