BRATISLAVA - Priemyselná produkcia Slovenskej republiky po štyroch mesiacoch rastu v novembri 2024 stagnovala, pričom výrazný nárast v kľúčovom automobilovom priemysle nedokázal kompenzovať poklesy v iných odvetviach. Celkový výkon dosiahol len 0,1 % medziročný rast, čo je dôsledkom výrazného poklesu vo výrobe kovov a strojov.
Výkon priemyselnej produkcie Slovenskej republiky po štyroch mesiacoch medziročného rastu značne pribrzdil a v novembri 2024 sa dostal len na úroveň predchádzajúceho roka. Vývoj v jednotlivých odvetviach bol naďalej značne rozkolísaný.
Ani výrazný nárast kľúčovej výroby automobilov nedokázal prevážiť klesajúci trend v iných štruktúrach priemyslu.
Priemyselná produkcia SR zostala v novembri 2024 na rovnakej úrovni ako rok predtým, s medziročným rastom len 0,1 %. Z celkovo 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon osem. Aj v novembri boli vysoké rasty v kľúčových odvetviach vyrovnané výraznými prepadmi v iných, tiež podstatných štruktúrach priemyslu.
Najvýznamnejší vplyv na novembrový rast priemyselnej produkcie mala už tretí mesiac po sebe výroba dopravných prostriedkov, ktorá zaznamenala medziročný rast 24,3 %.
Toto kľúčové odvetvie slovenského priemyslu zaznamenalo medziročne vyšší výkon šiestykrát v roku 2024, ale ani najvyšší medziročný rast od marca 2023 nestačil vykryť dvojciferné prepady v iných priemyselných odvetviach.
Druhý najvýznamnejší vplyv mal takmer 22 % medziročný pokles výkonu vo výrobe kovov a tretí najvýznamnejší vplyv bol vyše 25 % pokles vo výrobe strojov a zariadení.
K pozitívnemu vývoju priemyslu v novembri 2024 dopomohol aj vyše 30 % nárast v ostatnej výrobe. Na druhej strane, priemysel ťahal nadol takmer 26 % pokles vo výrobe chemikálií.
Medzimesačne (oproti októbru 2024) po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia znížila o 1,2 %.
V súhrne za prvých jedenásť mesiacov roka 2024 priemyselná produkcia ešte stále zostala v medziročnom poklese o 0,7 %. Nižší výkon ako v rovnakom období predminulého roka malo deväť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení).
Najvýznamnejší zníženie výkonu bolo vo výrobe kovov, kde došlo k poklesu o viac ako 8 %. Naopak, najvýznamnejší pozitívny vplyv na priemysel mal 5 % nárast v kľúčovej výrobe dopravných prostriedkov. Významný vplyv na celkový vývoj slovenského priemyslu mal aj vyše 12 % pokles vo výrobe strojov a zariadení.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies