Slovenský premiér tvrdí, že Ukrajina ohrozuje globálnu konkurencieschopnosť Európy tým, že odmieta povoliť Rusku vývoz plynu do EÚ cez svoje územie.
Bojová nálada
Slovenský premiér Robert Fico bol po stretnutí s najvyššími predstaviteľmi EÚ, na ktorom diskutoval o rozhodnutí Ukrajiny ukončiť tranzit ruského plynu cez svoje územie, v bojovej nálade a zopakoval varovanie pred „recipročnými opatreniami“ voči svojmu vojnou zničenému susedovi.
Tieto opatrenia by mohli zahŕňať obmedzenie dodávok elektrickej energie a pomoci pre ukrajinských utečencov, povedal Fico a naznačil, že jeho vláda by mohla byť pripravená zablokovať opatrenia na úrovni EÚ.
To, čo robí Zelenskyj, je kruté a škodlivé
„Áno, niekto môže povedať, že to, čo teraz hovorím, je kruté, ale kruté je aj to, čo [ukrajinský prezident Volodymyr] Zelenskyj robí nám a čo robí EÚ,“ povedal Fico novinárom v Bruseli. „Je to škodlivé. Je to kruté.“
Zvýšenie cien plynu
Fico tvrdí, že odmietnutie Kyjeva uzavrieť novú dohodu o dodávkach s Kremľom, keď 31. decembra vypršala päťročná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom, zvýšilo ceny plynu a bude stáť aj Slovensko 500 miliónov eur ročne v podobe ušlých tranzitných poplatkov za dodávky plynu ďalej na západ do EÚ.
Fico, ktorý dlhodobo otvorene kritizuje reakciu EÚ na nevyhlásenú vojnu Ruska proti Ukrajine, na Nový rok prilial olej do ohňa, keď pohrozil obmedzením dodávok elektriny a pomoci Ukrajine, ak Kyjev nebude súhlasiť s pokračovaním tranzitu ruského plynu cez svoje územie.
Sabotáž na slovenskej ekonomike
V príspevku na sociálnej sieti 2. januára uviedol, že konanie Ukrajiny sa rovná „sabotáži“ slovenskej ekonomiky.
Európska komisia trvá na tom, že EÚ a jej členské štáty mali dostatok času na prípravu, keďže päťročná zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom sa blížila ku koncu platnosti 31. decembra, a tento týždeň zopakovala, že nevidí žiadne ohrozenie energetickej bezpečnosti EÚ.
Slovenský premiér poukázal na skutočnosť, že Brusel neuvalili sankcie na ruský plyn a že značné dodávky skvapalneného zemného plynu naďalej prúdia na východ aj napriek tomu, že USA zvýšili vývoz do EÚ, aby čiastočne kompenzovali obrovský výpadok plynovodných tokov od svojho niekdajšieho najväčšieho dodávateľa.
Uplatnenie práva veta
Fico po stretnutí s komisárom pre energetiku Danom Jørgensenom povedal, že očakáva, že EÚ sa bude zaoberať škodami, ktoré situácia s dodávkami plynu spôsobuje jeho krajine a v širšom zmysle konkurencieschopnosti bloku, najmä vo vzťahu k USA a Číne. Naznačil, že Bratislava by mohla byť pripravená uplatniť svoje právo veta pri rozhodnutiach EÚ týkajúcich sa prebiehajúcej vojny, ako to urobilo Maďarsko.
Napriek Ficovej nahnevanej rétorike po stretnutí vydali s Jørgensenom spoločné vyhlásenie, v ktorom hovorili o „dobrej a otvorenej diskusii o energetickej situácii a širších dôsledkoch“ ukončenia toku ruského plynu cez Ukrajinu.
Vytvorenie pracovnej skupiny
„V tejto súvislosti sme sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny na vysokej úrovni, ktorá bude sledovať a identifikovať možnosti na základe spoločného posúdenia situácie a zistiť, ako môže EÚ pomôcť,“ uviedli.
Slovenský premiér, ktorý vlani v máji prežil pokus o atentát, počas dlhej tlačovej konferencie, ktorá bola zjavne zameraná tak na domáce publikum, ako aj na Kyjev či Brusel, útočil na svojich politických oponentov doma.
Jeho najnovšie vyjadrenia prišli len po niečo viac ako dvoch týždňoch po široko kritizovanej predvianočnej ceste na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies