Suchý január - aký je pôvod tradície vstúpiť do nového roku bez alkoholu?

NETKY.SK • 12 Január 2025, 11:00 • 2 min
Suchý január - aký je pôvod tradície vstúpiť do nového roku bez alkoholu?

Nápad mesiaca bez alkoholu vznikol počas fínsko-sovietskej vojny ešte v polovici minulého storočia.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Aj vy ste sa pridali k výzve "suchého januára" - teda bez jedinej kvapky alkoholu? Oficiálne sa začalo s kampaňou pre suchý január v roku 2013 pod hlavičkou britskej organizácie Alcohol Change UK - charitatívnej spoločnosti, ktorá bojuje proti negatívnym dôsledkom alkoholizmu v populácii. Ľudia sa výzvy so záujmom "chytili" a jej popularita odvtedy rástla tak, že v r. 2023 sa na webovej stránke organázie zaregistrovalo viac ako 180 tisíc ľudí. V tom istom roku sa k výzve na suchý január pridalo aj cca 260 miliónov Američanov, do akcie sú dnes zapojené krajiny celého sveta. 

ZAČALI TO FÍNI

 No neoficiálne začiatky tejto tradície siahajú oveľa skôr - do roku 1942, kedy si Fínsko vyhlásilo vlastný "triezvy január", ktorý mal napomôcť morálke vojska, ale aj celej krajiny počas zimnej vojny medzi Fínskom a Sovietskym zväzom. Tradícia sa napokon ujala a rozšírila do ďalších krajín v období, keď sa konzumácia alkoholu vzmáhala. Svetové organizácie začali byť na poplach v 90-tych rokoch minulého storočia, keď bola zvýšená spotreba alkoholu už viacnásobne vedecky doložená a spojená s viacerými druhmi predčasného úmrtia. 

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention) je nadmerné pitie alkoholu dnes jednou z hlavných príčin úmrtí v USA, ktorým sa dá predísť. Svetová zdravotnícka organizácia zasa alkohol označila za karcinogén skupiny 1, teda najrizikovejšiu skupinu, do ktorej patrí aj azbest, žiarenie a tabak. Alkohol sa dnes považuje za najrozšírenejšiu látku, spôsobujúcu u ľudí závislosť - či už fyzickú alebo psychickú.

Obrazok
Zdroj: cnn.com

Pritom na začiatku tohto užitočného a pozitívneho rozhodnutia zďaleka neboli len zdravotné dôvody. Keď fínska vláda v roku 1942 vyhlasovala triezvy január, chcela drastickým znížením spotreby alkoholu docieliť, aby sa ušetrilo viac zdrojov, keďže krajina bola vo vojne proti Sovietskemu zväzu po tom, čo sa Fíni pridali k Nemecku.

K dobrej tradícii sa v tomto tisícročí vrátila za celkom iných okolností organizácia Alcohol Change UK, ktorá aj získala ochrannú známku na termín Dry January (suchý január).

Ako uvádza samotná organizácia, nápad na "Dry January" prišiel od Emily Robinsonovej, mladej ženy, ktorá sa v januári 2011 na mesiac vzdala alkoholu, aby sa lepšie pripravila na svoj prvý polmaratón. Nasledujúci rok sa Robinsonová pridala k organizácii Alcohol Change UK a začala sa deliť o svoje skúsenosti s abstinenciou od alkoholu, čo viedlo k tomu, že Dry January sa v roku 2013 oficiálne stal kampaňou pre celú krajinu. Iniciatíva sa mimoriadne zintenzívnila najmä v roku 2022, keď sa v dôsledku pandémie značne zvýšil príjem alkoholu - približne 1 zo 4 ľudí pilo viac ako zvyčajne.

Obrazok
Zdroj: clearbehavioralhealth.com

Suchý január síce trvá len mesiac, ale výskumy ukazujú, že odriekanie alkoholu môže miernym až silným alkoholikom pomôcť zaznamenať okamžité výhody, vrátane úbytku hmotnosti, lepších stravovacích návykov a zníženia hladiny tuku v pečeni a cukru v krvi. Prieskum Univerzity v Sussexe zistil, že až 71 % ľudí, ktorí sa zúčastnili na suchom januári, tvrdí, že lepšie spali, a takmer rovnaký počet uviedol, že mali viac energie.

AJ JEDEN MESIAC POMÁHA

Podľa správy o zdraví Kalifornskej univerzity v Davise môže byť účasť na januári prospešná najmä pre ženy, ktoré môžu pri pití alkoholu znášať väčšie zdravotné a bezpečnostné riziká, pretože ich telu trvá dlhšie, kým sa alkohol rozloží. Podľa štúdie z roku 2016 uverejnenej v časopise Americkej psychologickej asociácie šesť mesiacov po absolvovaní suchého januára dospelí účastníci uviedli, že pili v priemere o jeden deň v týždni menej.

Priníša to samozrejme aj finančné výhody - 88 % účastníkov prieskumu Univerzity v Sussexe, ktorý sa uskutočnil v roku 2018, uviedlo, že ušetrili peniaze, keď nepili. Výskumníci zistili, že krátkodobé úpravy správania, ako je suchý január, môžu povzbudiť ľudí, aby si viac uvedomovali, koľko alkoholu konzumujú.

Štúdia z roku 2021 však naznačila, že mesačná abstinencia od alkoholu neznižuje celkovú spotrebu alkoholu u príležitostných konzumentov. Namiesto toho výskum zistil, že príležitostní konzumenti mali pocit, že vďaka účasti na Suchom januári môžu piť nadmerne v iných obdobiach roka. „Aj napriek úplným informáciám o škodlivosti pitia alkoholu na rakovinu budú mnohí určite pokračovať v pití alkoholu. Napriek tomu by zvýšená informovanosť mohla viesť k tomu, že ľudia budú robiť informovanejšie rozhodnutia o svojej konzumácii alkoholu,“ uviedli výskumníci z Národného inštitútu pre výskum rakoviny pre časopis American Association for Cancer Research Journal.


Zdroj textu: time.com, Foto: post-gazette.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alexandra Elia



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies