Vyslanec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pre otázky rukojemníkov, Gal Hirsch, sa vo štvrtok stretol so zástupcami rodín zajatcov, aby ich ubezpečil, že vláda robí všetko pre ich návrat. Rodiny však vyjadrili obavy z navrhovaného dočasného prímeria, ktoré má viesť k postupnému prepusteniu len časti rukojemníkov.
Podľa návrhu trojfázovej dohody by počas prvej šesťtýždňovej prestávky malo byť prepustených približne 34 rukojemníkov. Vláda však čelí kritike, že plán na obnovenie bojov po prvej fáze ohrozuje prepustenie ďalších zajatcov, ako aj bezpečnosť tých, ktorí ostávajú v zajatí.
Postoj Spojených štátov a vyjednávania
Americký prezident Joe Biden vo štvrtok vyhlásil, že napriek prekážkam zo strany Hamasu jeho administratíva intenzívne pracuje na dohode o prepustení rukojemníkov. Biden uviedol, že je dosahovaný „skutočný pokrok“ a že v ten deň komunikoval s americkými vyjednávačmi. Minister zahraničných vecí Antony Blinken zdôraznil, že sprostredkovatelia sú „veľmi blízko“ k dosiahnutiu dohody, ktorá je výsledkom mesiacov rokovaní za pomoci Egypta a Kataru.
Kritika Netanjahuovho prístupu
Rodiny rukojemníkov a členovia izraelskej verejnosti opakovane kritizovali Netanjahuovu vládu za jej prístup k riešeniu situácie. Viac ako 800 rodičov vojakov Izraelských obranných síl vo štvrtok adresovalo premiérovi otvorený list, v ktorom žiadali dosiahnutie širšej dohody a varovali pred pokračovaním bojov, ktoré môžu viesť k smrti zajatcov.
Bezpečnostný establišment tiež odporúča komplexnejšiu dohodu, pričom argumentuje, že oneskorenie prepustenia rukojemníkov môže mať fatálne následky. Izraelské spravodajské služby odhadujú, že približne polovica rukojemníkov je stále nažive, čo zdôrazňuje naliehavosť situácie.
Pozícia Hamasu
Hamas, ktorý ovláda Pásmo Gazy, dlhodobo požaduje trvalé prímerie ako podmienku prepustenia všetkých rukojemníkov. Organizácia súhlasila s prvou fázou dohody, ale požaduje záruky, že ďalšie fázy budú nadväzovať na prvú. V posledných týždňoch prejavil Hamas ochotu spolupracovať na lokalizácii a prepustení zajatcov, ak Izrael súhlasí s krátkym prímerím. Izraelská vláda však túto možnosť odmietla, čo komplikuje ďalší postup.
Budúcnosť dohody
Dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov zostáva predmetom intenzívnych rokovaní. Sprostredkovatelia dúfajú, že prímerie v prvej fáze umožní uvoľniť napätie a položiť základy pre ďalšie kroky. V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť dohodu, zostáva otázne, aký bude osud zajatcov, ako aj ďalší priebeh vojny v Pásme Gazy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies