V južnej Číne v Shenzhen-e sa v novootvorenom morskom parku s názvom Xiaomeisha Sea World nachádza robotický žralok veľrybí. Robotický žralok však v tomto prípade zanechal u ľudí množstvo otázok.
Tento obrovský robot meria až 5 metrov, pričom váži viac ako 500 kg. Je umiestnený do veľkej nádrže, pričom jeho cieľom je napodobniť prirodzené pohyby skutočného žraloka. V tejto nádrži a vďaka svojim mechanickým plutvami môže plávať, otáčať sa, vznášať sa a taktiež sa potápať. , pričom napodobňuje prirodzené pohyby skutočného žralok. Celkovo je tak z diaľky od skutočnej ryby na nerozpoznanie. Z blízka je však možné vidieť švy, kde sa spájajú jeho časti. Veľa ľudí preto tohto robota považuje za podvod. V každom prípade sa tento robot skladá z 13 000 komponentov, vybavených 156 senzormi a 14 elektrickými motormi.
Ľudia majú v prípade tohto robotického žraloka rozličné názory. Niektorí sú z neho nadšení, iní sú z neho pobúrení. "Navštívil som akvárium, aby som videl skutočné živé oceánske tvory. Ak by ma zaujímali robotické ryby, mohol by som jednoducho zamieriť do múzeí vedy a techniky," komentoval jeden z návštevníkov parku. Sťažnosti sa však v tomto prípade dostali aj na sociálne siete.
Čínska vedecká komunita je však z tohto nápadu nadšená. Poznamenala, že vďaka robotickému žraloku je možné ušetriť živé žraloky od zajatia a zároveň slúži ako vzdelávací nástroj, ktorý môže pomôcť zvýšiť povedomie o ochrane morí.
Yu Ziniu, výskumník z Inštitútu oceánológie v Juhočínskom mori pod Čínskou akadémiou vied, dôrazne podporuje nasadenie mechanických rýb. Vyjadril sa, že „Čína kladie veľký dôraz na ochranu morského života a zavádza prísne predpisy o odchyte živých žralokov. Realistický robot môže návštevníkom nielen ponúknuť pútavý zážitok, ale tiež sa vyhnúť zachytávaniu a preprave živých exemplárov, čím prispieva k ochrane vzácnych morských druhov.“
Žralok veľrybí, jeden z najväčších druhov rýb na svete, môže dorásť až do dĺžky 20 metrov. Populácia divokých žralokov veľrybích klesá, a nie všetky akváriá v Číne majú kapacity na ich chov, čo predstavuje výzvu, povedal Yu. Žraloky veľrybie sú v súčasnosti zaradené do Červeného zoznamu ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody a v Číne sú považované za národné chránené voľne žijúce zviera druhej triedy.
"Veľké morské živočíchy chované v zajatí majú priemernú dĺžku života päť rokov," uviedol Li Ťien-pching, riaditeľ Akadémie budúceho oceánu na Ocean University of China. Dodal, že akváriá majú problém poskytnúť prostredie, ktoré sa podobá ich prirodzeným biotopom.
Samotné akvárium sa vyjadrilo, že pri rozhodovaní o použití mechanického žraloka veľrybieho namiesto živého bralo do úvahy ochranu morí. Očakávalo tiež, že robotický žralok sa stane novou populárnou atrakciou.
V roku 2022 bol v Šanghaji vystavený robotický žralok pod vedením AI. Dai Bin, vedúci Akadémie cestovného ruchu v Číne, tvrdí, že integrácia digitálnej bionickej technológie do zábavných parkov je nevyhnutný trend. Podľa neho by vzťah medzi robotickými rybami a živými exemplármi mal byť komplementárny.
Lin Huanjie, vedúci Inštitútu pre štúdium zábavných parkov v Číne, upozornil, že akváriá by mali návštevníkov informovať o prítomnosti robotických rýb. Vznik robotických rýb súvisí aj s rastúcimi obavami o dobré životné podmienky zvierat. Mnohé zoologické záhrady v Číne zrušili komerčné chovy a zlepšili zaobchádzanie so zvieratami.
Vývoj bionických robotických rýb je reakciou na tento trend a mnohé čínske organizácie už vytvorili prototypy, ako sú bionické zlaté arowany a sviňuchy bez plutvy. Továreň č. 111, dcérska spoločnosť Third Academy of China Aerospace Science and Industry Corporation, vyvinula robotického žraloka pre Šanghaj.
Okrem zábavy môžu robotické ryby prispieť k výskumu oceánov, ako je štúdium plávania rýb, monitorovanie kvality vody, archeologické prieskumy a detekcia horľavého ľadu. V oceanáriu v Shenzhene sa robotický žralok veľrybí stále nachádza na výstave a jeho prítomnosť má prispieť k zvýšeniu povedomia o ochrane morského života a životného prostredia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies