Slovensko v týchto dňoch sužuje sneženie, ale aj poľadovica. Neľahké to preto majú nielen vodiči, ale aj chodci. Práve takéto počasie môže byť príčinou zranení v dôsledku pádov. Najčastejšie ide o zlomeniny končatín, vyvrtnutie členka, odreniny či natiahnutie kĺbov.
Trvalé následky úrazu, hospitalizácia, chirurgický zákrok, zlomeniny
Ako informuje poisťovňa UNIQA, v prípade, že ste sa takto v dôsledku nepriaznivého počasia pošmykli a vznikla vám škoda, plnenie si môžete nárokovať z vlastnej úrazovej alebo životnej poistky. Plnenie môžete dostať za trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, chirurgický zákrok, zlomeninu kosti či odškodné za práceneschopnosť. V niektorých prípadoch je možné nárokovať si náhradu vzniknutej škody od príslušnej obce alebo mesta, ktoré za údržbu chodníka zodpovedá.
Poisťovňa UNIQA odkazuje na cestný zákon: „Správcovia miestnych komunikácií zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.“
Z cestného zákona teda vyplýva, že obce majú povinnosť udržiavať chodníky v stave schodnosti, teda napr. v zime odstraňovať nánosy snehu a ľadu.
Bolestné, strata zárobku, náklady na liečenie
Ak má obec alebo mesto uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, odškodnenie je možné dostať z tejto poistky, ktorá kryje škody na živote, zdraví a majetku spôsobené iným osobám, upozorňuje UNIQA. Nárokovať si môžete bolestné, stratu na zárobku, náklady účelne vynaložené na liečenie, či sťaženie spoločenského uplatnenia.
Zranený má nárok aj na náhradu škody na majetku. Ide napríklad o poškodený mobil či oblečenie, dodáva poisťovňa.
„V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka. Aj preto sa odporúča pred nahlásením poistnej udalosti všetko riadne zdokumentovať.“
Čo všetko treba urobiť pred nahlásením poistnej udalosti
Poškodený by si mal zabezpečiť čo najviac dôkazov a svedkov o tom, že chodník bol naozaj neodprataný alebo zľadovatený: Odfotografovať si miesto úrazu mobilom alebo urobiť krátke video, prípadne si zapísať kontakty na svedkov, ktorí úraz videli. V prípade vážnejšieho úrazu by mal privolať napríklad mestskú políciu, ktorá stav povrchu chodníka zdokumentuje.
Potom treba ísť na príslušný miestny úrad a písomne požiadať o náhradu škody.
Ak sú obec alebo mesto poistené, oznámia škodovú udalosť príslušnému poistiteľovi a pripoja k nej aj váš nárok na náhradu škody, ktorý ste adresovali príslušnému úradu. Poisťovňa potom pristúpi k likvidácií škodovej udalosti a prostredníctvom obce alebo mesta bude od vás požadovať preukázanie priebehu vzniku škody ako aj výšku nároku, ktorý požadujete od obce.
UNIQA odporúča odkladať si všetky lekárske správy a dokumentáciu o úraze: výsledky vyšetrení, príjmové doklady súvisiace s liečbou, poškodené veci. Po ukončení PN požiadajte svojho ošetrujúceho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom a v prípade trvalých následkov úrazu žiadajte aj posudok o sťažení spoločenského uplatnenia (toto je však možné najskôr po roku od úrazu). Dokumenty budete potrebovať v poisťovni pri uplatňovaní si nároku na odškodné.
„V prípade, že máte uzatvorenú aj úrazovú poistku, môžete si uplatňovať odškodnenie úrazu z nej a aj bolestné z poistenia zodpovednosti obce alebo mesta,“ dopĺňa na záver UNIQA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies