Trumpovo druhé funkčné obdobie: Narastajúce obavy spojencov + VIDEO

NETKY.SK • 15 Január 2025, 11:04 • 3 min
Trumpovo druhé funkčné obdobie: Narastajúce obavy spojencov + VIDEO

Globálny prieskum uskutočnený Európskou radou pre zahraničné vzťahy (ECFR) a Oxfordskou univerzitou odhalil zásadné rozdiely vo vnímaní potenciálneho druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa. Zatiaľ čo niektoré krajiny vítajú možnosť jeho návratu do Bieleho domu, spojenci USA, ako sú členské štáty EÚ, Spojené kráľovstvo a Južná Kórea, vyjadrujú narastajúce obavy.

slovakia

left justify in out

Pesimizmus v Európe: Trump ako riziko

Európske krajiny tradične spoliehajúce na USA v otázkach bezpečnosti sa obávajú, že nepredvídateľnosť Trumpovej zahraničnej politiky môže ohroziť transatlantické vzťahy. Prieskum ukazuje, že väčšina Európanov považuje druhé Trumpovo funkčné obdobie za škodlivé nielen pre USA, ale aj pre svoje krajiny a globálnu stabilitu.

Obávam sa, že vplyv Trumpa by mohol viesť nielen k rozdeleniu Západu, ale aj samotnej Európy,“ uviedol Timothy Garton Ash, historik z Oxfordskej univerzity. Pripomenul rozporuplné postoje európskych lídrov, ako napríklad taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá vyjadrila Trumpovi podporu, alebo maďarského premiéra Viktora Orbána.

Južná Kórea a EÚ: Rovnaké obavy

Rovnako ako v Európe, aj v Južnej Kórei panuje skeptický pohľad na Trumpov návrat. Obe regióny sa obávajú oslabenia bezpečnostných záruk zo strany USA.

Optimizmus na Východe

Na druhej strane sveta sú názory odlišné. V krajinách ako India, Čína a Rusko je Trump vnímaný ako líder, ktorý by mohol prispieť k ukončeniu konfliktov, najmä na Ukrajine a Blízkom východe. Prieskum ukazuje, že 82 % Indov verí v pozitívny dopad Trumpovho návratu na globálny mier, podobne ho vníma aj väčšina občanov v Saudskej Arábii a Číne.

Európska únia ako globálny hráč?

Správa taktiež poukazuje na rastúce vnímanie EÚ ako významnej globálnej mocnosti. Paradoxne, práve Európania prejavujú najväčší skepticizmus o schopnosti EÚ konkurovať veľmociam, ako sú USA a Čína.

Obrazok
Zdroj: bbc.com

Budúcnosť globálneho poriadku

Trumpov návrat do Bieleho domu môže výrazne zmeniť medzinárodné vzťahy. Akékoľvek pokusy Európskej únie o jednotné stanovisko voči Trumpovi môžu naraziť na politické rozdiely v rámci členských štátov.

V závere správa upozorňuje na to, že ak Trump nesplní svoje sľuby o ukončení konfliktov, optimizmus v krajinách ako India či Čína sa môže rýchlo premeniť na dezilúziu. Pre Európu však zostáva kľúčovou výzvou zachovanie jednoty a posilnenie vlastnej pozície na globálnej scéne.


Zdroj textu: euronews.com, yahoo.com, Foto: euronews.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies