Podľa najnovších informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vypuknutie marburského vírusu v Tanzánii prinieslo tragické následky – osem ľudí prišlo o život. Tento vysoko smrteľný vírus, ktorý patrí do rovnakej rodiny ako ebola, sa prenáša priamym kontaktom s krvou, telesnými tekutinami alebo kontaminovanými predmetmi, ako je posteľná bielizeň.
Vývoj situácie v Tanzánii
WHO vo svojom vyhlásení uviedla, že v dvoch okresoch severozápadného regiónu Kagera bolo hlásených deväť podozrivých prípadov. Šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, upozornil, že v nadchádzajúcich dňoch sa očakáva nárast prípadov, pretože dohľad nad chorobou sa intenzívne zlepšuje.
Testovanie vzoriek pacientov v národnom laboratóriu potvrdilo prítomnosť vírusu. Zdravotnícki pracovníci, ako aj blízke kontakty infikovaných osôb, sú v súlade s protokolmi sledované, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu.
Riziko šírenia a globálne opatrenia
Kagera je dôležitý tranzitný uzol so značným pohybom ľudí do susedných krajín – Rwandy, Ugandy, Burundi a Konžskej demokratickej republiky. WHO varuje, že vysoké riziko šírenia v regióne môže mať vážne následky. Globálne riziko sa však momentálne hodnotí ako nízke.
Oznámenie WHO prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo v Rwande vyhlásili koniec epidémie Marburgu, kde sa nakazilo najmenej 66 ľudí a 15 zomrelo.
Základné fakty o Marburskom víruse
Marburský vírus je hemoragická horúčka, ktorá má až 88-percentnú smrtnosť. Prenáša sa z netopierov na človeka a šíri sa medzi ľuďmi priamym kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami alebo kontaminovanými predmetmi. Symptómy zahŕňajú vysokú horúčku, vnútorné krvácanie a viaceré orgánové zlyhania.
Napriek výskumu zatiaľ neexistuje schválená vakcína ani špecifická liečba. Starostlivosť o pacientov je prevažne podporná a zahŕňa hydratáciu a liečbu symptómov.
Preventívne opatrenia a výzvy
Efektívna kontrola šírenia vírusu zahŕňa prísne karanténne opatrenia, rýchlu diagnostiku a ochranu zdravotníckeho personálu. WHO spolu s miestnymi orgánmi intenzívne pracuje na monitorovaní situácie a školení zdravotníckych tímov.
Marburský vírus je pripomienkou, že globálne zdravotné hrozby si vyžadujú neustálu bdelosť a investície do zdravotníckej infraštruktúry. Tanzánia v týchto dňoch čelí často podceňovaným, no extrémne vážnym rizikám, ktoré ovplyvňujú širší región. Všetci musíme spoločne podporiť medzinárodné snahy o ochranu ľudského zdravia a zastavenie smrtiacich epidémií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies