Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úradu spôsobil nielen rozruch na domácej pôde, ale aj nervozitu na medzinárodnej scéne. Necelý týždeň pred jeho inauguráciou sa iránsky prezident Masúd Pezeskian vyjadril k aktuálnym vzťahom medzi Teheránom a Washingtonom.
Pezeskian dôrazne poprel akékoľvek náznaky, že by jeho krajina mohla byť zapojená do pokusov o atentát na Trumpa, ktorý sa mal udiať v roku 2024. „Nikdy sme sa o to nepokúšali a nikdy sa o to ani nepokúsime,“ vyhlásil prezident, ktorý je známy svojím centristickým prístupom.
Tvrdenia a popierania
Minulý november americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo iránskeho občana z útoku, ktorý mal byť organizovaný elitnými Islamskými revolučnými gardami (IRGC). Podľa vyšetrovania bol plán prekazený skôr, ako sa mohlo niečo uskutočniť. Hoci Spojené štáty priamo neobvinili Teherán, podozrenia zostávajú. Samotný Trump vo svojej kampani tvrdil, že za pokusmi mohol stáť Irán, no dôkazy na toto obvinenie neboli nikdy zverejnené.
Iránsky jadrový program a mierový apel
Jednou z hlavných tém rozhovoru bol iránsky jadrový program. Pezeskian trval na tom, že program je čisto mierový a jeho cieľom nie je vyvíjať jadrové zbrane. Zdôraznil potrebu dialógu, no upozornil na dôležitosť dodržiavania medzinárodných dohôd. „Problém nie je v rozhovoroch, ale v plnení záväzkov, ktoré z nich vyplynú,“ povedal.
Počas svojho prvého funkčného obdobia odstúpil Trump od dohody JCPOA z roku 2015, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. Tento krok však spôsobil eskaláciu napätia medzi oboma krajinami. „Dúfam, že Trump prispeje k mieru v regióne a nie k vojne,“ dodal Pezeskian.
Neistota a budúcnosť vzťahov
Trumpova tvrdá politika voči Teheránu v minulosti zahŕňala aj zabitie vplyvného iránskeho generála Kásima Solejmáního, čo viedlo k zásadným odvetným opatreniam zo strany Iránu. Hoci Pezeskian naznačil, že jeho krajina je otvorená dialógu, varoval pred rizikom „krviprelievania“, ak by USA znovu zvolili konfrontačný prístup. „Vojny sa nebojíme, ale ani ju nevyhľadávame,“ uzavrel prezident.
Európska úloha
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Araghčí medzitým uviedol, že rozhovory s európskymi mocnosťami naznačujú možnosť obnovenia rokovaní o jadrovom programe. Zdá sa, že budúcnosť vzťahov medzi USA a Iránom bude závisieť nielen od krokov Trumpovej administratívy, ale aj od medzinárodného tlaku na udržiavanie mieru.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies