V utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken predstavil dlho očakávaný plán na stabilizáciu povojnovej Gazy. Blinkenov návrh zahŕňa vytvorenie medzinárodných bezpečnostných síl a dočasného vedenia pod záštitou OSN. Týmto krokom reagoval na pretrvávajúce obavy zo vzrastu extrémistických skupín, ako aj na dlhodobé volania po trvalom riešení konfliktu medzi Izraelom a Palestínou.
„Bez jasnej alternatívy, postkonfliktného plánu a dôveryhodného politického horizontu pre Palestínčanov sa Hamas - alebo niečo rovnako odporné a nebezpečné - opäť rozrastie,“ vyhlásil Blinken vo svojom prejave v Atlantickej rade vo Washingtone.
Hlavné body plánu
Blinkenov plán sa zameriava na tri kľúčové oblasti:
Reakcia Izraela a Palestíny
Izraelčania pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua však dlhodobo odmietajú akékoľvek kroky smerujúce k palestínskemu štátu. Netanjahu varoval, že obnovenie snáh o štátnosť by bolo odmenou za októbrový útok Hamasu, ktorý si vyžiadal životy viac ako 1 200 izraelských civilistov.
Blinken tieto obavy odmietol: „Prijatie politického horizontu by zďaleka nebolo odmenou pre Hamas, ale konečnou výčitkou jeho nihilistickej agende smrti a ničenia.“
Na druhej strane, Palestínska samospráva čelí oslabenému postaveniu a dôvere verejnosti, ktoré je dôsledkom opakovaných izraelských opatrení a vnútorných politických rozkolov.
Kritika a vyhliadky
Napriek svojim ambíciám Blinkenov plán čelí značnému skepticizmu. Mnohí odborníci varujú, že akékoľvek snahy o stabilizáciu Gazy musia byť podložené dlhodobým finančným a politickým záväzkom medzinárodného spoločenstva.
„Toto je recept na trvalé povstanie a večnú vojnu,“ povedal Blinken, poukazujúc na nebezpečenstvo nečinnosti. Zároveň uznal, že normalizačná dohoda medzi Izraelom a Saudskou Arábiou môže byť katalyzátorom pre pokrok.
.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies