Iniciatíva abstinovania na začiatku roka má stále väčšiu popularitu a zapájajú sa do nej milióny ľudí.
Zvyk suchého januára, ktorý sa zrodil v Európe už v 40. rokoch minulého storočia má vo viacerých štátoch rôzne odozvy a úspešnosť. No aj v takých krajinách tradičných milovníkov alkoholu a popíjania, ako je Francúzko sa táto zdravá a očistná výzva prekvapivo ujala.
Rozhodnutie francúzskeho ministra zdravotníctva zaviesť v januári bezalkoholový režim vyvolalo v krajine, ktorá je so 48 miliónmi hektolitrov vína najväčším producentom v Európe, viacero otáznikov. Napriek tomu sa však podľa prieskumov 17 miliónov ľudí vo Francúzsku, teda každý štvrtý, plánuje tento mesiac zdržať pitia.
V susednom Belgicku sa podľa prieskumu spoločnosti Eurocare takmer rovnaký podiel, 23 %, vyjadril, že sa chce zúčastniť na suchom januári.
V Nemecku, ktoré je zasa popredným európskym výrobcom piva, sa do tejto výzvy v roku 2024 zapojilo len 13 % respondentov, pričom 52 % z nich od nej upustilo, ukázala správa CGA/Nielsen. Ten istý výskumný inštitút odhadol, že 22 % Talianov plánovalo v minulom roku úplne prestať piť a 40 % si predsavzalo, že zníži spotrebu alkoholu.
Vo Veľkej Británii si 15,5 milióna ľudí, teda 22,7 % populácie, dalo za cieľ vzdať sa alkoholu v januári 2025. Do výzvy Suchého januára sa v roku 2024 zapojilo 184 krajín, pričom tretina krajín bolo z Európy.
AK NIE SUCHÝ, ASPOŇ VLHKÝ...
Úspech suchého januára, ktorý státisíce ľudí priviedol k zníženiu spotreby alkoholu a zdravšiemu životnému štýlu podnietil ďalšie iniciatívy za triezvosť, ako napríklad Vlhký január (Damp January), ktorého cieľom je rozvíjať zdravší vzťah k alkoholu propagovaním striedmosti namiesto prísnej abstinencie.
Táto iniciatíva je viac zameraná na ľudí so skutočnými poruchami spôsobenými alkoholom, keďže skutoční alkoholici by mohli trpieť abstinenčnými príznakmi, ak by náhle prestali prijímať všetok alkohol. Pre viacerých ľudí je neprekonateľné prestať zo dňa na deň úplne s alkoholom, preto sa prišlo aj s touto umiernenejšou - vlhšou iniciatávou Suchého januára. „Zníženie akéhokoľvek množstva alkoholu je zdravé pre naše telo a zdravé pre našu psychiku,“ hovorí Danielle Dicková, riaditeľka Rutgersovho centra pre výskum závislostí.
Namiesto toho, aby ľudia úplne prestali piť, zaviažu sa, že počas mesiaca obmedzia pitie a využijú túto príležitosť na to, aby sa bližšie pozreli na to, prečo, kedy a ako pijú. Odborníci využívajú iniciatívu na to, aby vysvetlili výhody zníženia príjmu alkoholu pre všetky oblasti nášho života.
Každoročne zomierajú milióny ľudí na následky nadmerného užívania alkoholu - či už ide o srdcovo-cievne, gastronomické ochorenia, ohrozenie našej pamäte, spánkového režimu, mentálneho zdravia.... Kampane Suchý a Vlhký január majú pôsobiť po celom svete ako prevencia týchto odvrátiteľných úmrtí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies