Kľúčoví sprostredkovatelia dohody o prímerí medzi Hamasom a Izraelom tvrdia, že sa dosiahla prelomová dohoda o zastavení 15 mesiacov trvajúcej vojny v Pásme Gazy. Izrael uviedol, že dohoda je v záverečnej fáze.
Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hamasom, na základe ktorej budú prepustení niektorí rukojemníci a boje budú pozastavené, bola dosiahnutá, uviedli v stredu prezident USA Joe Biden a katarský premiér šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.
Dohoda „zastaví boje v Gaze, poskytne veľmi potrebnú humanitárnu pomoc palestínskym civilistom a spojí rukojemníkov s ich rodinami po viac ako 15 mesiacoch v zajatí,“ povedal Biden, zatiaľ čo Al Thani oznámil, že dohoda nadobudne platnosť 19. januára.
Rodiny rukojemníkov zajatých v Gaze však začali v Tel Avive oslavovať, úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odsunul potvrdenie, že sa dosiahla konečná dohoda.
„Niekoľko klauzúl v rámci dohody zostáva nedoriešených a dúfame, že podrobnosti budú dokončené dnes večer,“ uvádza sa vo vyhlásení jeho úradu.
Dohoda medzi oboma stranami údajne stroskotala v stredu neskoro večer v súvislosti s Filadelfským koridorom - strategickým pásom zeme pozdĺž hranice medzi Gazou a Egyptom. Izrael uviedol, že Hamas sa pokúsil zmeniť už dohodnutú dohodu o bezpečnostných opatreniach pozdĺž hranice, ale nakoniec ustúpil.
Hamas sa k potenciálnej dohode zatiaľ oficiálne nevyjadril.
Netanjahu čelil aj odporu zástancov tvrdej línie vo svojom kabinete, pričom jeho minister národnej bezpečnosti Itamir Ben-Gvir pohrozil, že na protest proti navrhovanej dohode odstúpi.
Jeho vláda má o dohode oficiálne hlasovať vo štvrtok ráno, pričom sa objavili správy, že napriek odporu väčšina ministrov s prímerím súhlasí.
V prípade súhlasu by dohoda o prímerí priniesla aspoň dočasné prerušenie ničivej 15-mesačnej vojny v pásme Gazy, ktorá si vyžiadala tisíce mŕtvych, vyvolala paralelný konflikt v Libanone a destabilizovala Blízky východ.
V utorok americkí predstavitelia signalizovali, že dohoda sa zakladá na troch fázach, ktoré zahŕňajú počiatočné šesťtýždňové prerušenie bojov a prepustenie takmer 33 izraelských rukojemníkov, ktorých 7. októbra zajali militanti Hamasu v Gaze.
Očakáva sa, že aspoň niektorí Palestínčania sa budú môcť vrátiť do svojich domovov a približne 1 000 palestínskych väzňov zadržiavaných v Izraeli bude prepustených. Očakáva sa tiež, že Izrael a Hamas počas fáz prímeria vypracujú dohodu o trvalom mieri.
Rokovania sú už dlho krehké a predstavitelia Kataru, USA a Egypta viackrát uviedli, že sú blízko k dohode, no bezvýsledne.
Dohoda do veľkej miery vychádza z dohody, ktorú v máji navrhol americký prezident Joe Biden, odborníci však naznačili, že nadchádzajúca inaugurácia novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa mohla vyvinúť tlak na predstaviteľov, aby sa dohodli na prímerí.
Trump si rýchlo pripísal zásluhy za potenciálnu dohodu o prímerí, keď v stredu na svojej sociálnej platforme Truth napísal: „Máme dohodu o rukojemníkoch na Blízkom východe. Čoskoro budú prepustení.“
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu privítala oznámenie dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Hamasom a Izraelom a vyzvala ich, aby dohodu "plne implementovali".
"Obe strany musia plne implementovať túto dohodu ako odrazový mostík k trvalej stabilite v regióne a diplomatickému riešeniu konfliktu," napísala na X.
Komisárka EÚ pre Stredozemie Dubravka Suica v stredu privítala dohodu o prímerí medzi Izraelom a Hamasom, ktorú oznámili sprostredkovatelia, a uviedla, že blok "zostáva odhodlaný podporovať všetky snahy o dlhodobý mier a obnovu".
"Vítam dohodu o prímerí a dohodu o rukojemníkoch medzi Izraelom a Hamasom, ktorá prinesie veľmi potrebnú úľavu tým, ktorých zasiahol ničivý konflikt," napísala Suica na X.
Britský premiér Keir Starmer v stredu označil dohodu o prímerí, ktorá ukončila vojnu v Gaze, za "oneskorenú" a povedal, že pozornosť by sa mala zamerať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie lepšej dlhodobej budúcnosti v regióne.
"Po mesiacoch ničivého krviprelievania a nespočetných stratených životov je to dlho očakávaná správa, na ktorú izraelský a palestínsky ľud zúfalo čakal," uviedol Starmer v e-mailovom vyhlásení.
"Pre nevinných Palestínčanov, ktorých domy sa cez noc zmenili na vojnovú zónu, a pre mnohých, ktorí prišli o život, musí toto prímerie umožniť obrovský nárast humanitárnej pomoci, ktorá je tak zúfalo potrebná na ukončenie utrpenia v Gaze."
Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi v stredu privítal dohodu o prímerí v Gaze.
Al-Sisi zdôraznil význam rýchleho dodania humanitárnej pomoci do Gazy.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu povedal, že dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hamasom by mohla viesť k trvalému ukončeniu nepriateľských akcií vo vojnou zničenom pásme Gazy.
"Toto prímerie otvára dvere k trvalému ukončeniu vojny a zlepšeniu zlej humanitárnej situácie v Gaze," povedal Scholz pre X a zdôraznil, že dohoda "musí byť teraz implementovaná do bodky".
Izraelský prezident Isaac Herzog v stredu v televíznom vyhlásení uviedol, že dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom je "správnym krokom" na návrat všetkých zajatcov domov.
"Ako prezident štátu Izrael hovorím najjasnejšie: Toto je správny krok. Je to dôležitý krok. Toto je nevyhnutný krok. Neexistuje väčšia morálna, ľudská, židovská alebo izraelská povinnosť, ako priviesť našich synov a dcéry späť k nám – či už aby sa zotavili doma, alebo aby boli uložení na odpočinok," povedal Herzog, ktorého úloha je do značnej miery ceremoniálna.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies