BRATISLAVA - Vláda SR na stredajšom rokovaní prijala niekoľko dôležitých rozhodnutí, vrátane vyslania vojakov do medzinárodných misií v Lotyšsku a Kosove, zlepšenia spolupráce so susedným Maďarskom v oblasti záchrannej zdravotnej služby a uzavretia nových medzinárodných dohôd.
V stredu sa konalo rokovanie vlády, na ktorom bolo prijatých niekoľko dôležitých rozhodnutí. Vláda schválila návrh na vyslanie až 155 príslušníkov Ozbrojených síl SR do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku. Zároveň odsúhlasila aj účasť 150 vojakov a viac ako 80 kusov techniky v misii KFOR v Kosove.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško bol poverený, aby do konca marca predložil na rokovanie vlády správu o stave prípravy Globálnej pandemickej dohody. Tento dokument by mal obsahovať stanovisko SR, ktoré zabezpečí maximálnu suverenitu krajiny.
Súčasťou prijatého uznesenia bola aj správa o činnosti splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19.
Ďalej sa vláda zamerala na zlepšenie cezhraničnej spolupráce so susedným Maďarskom v oblasti záchrannej zdravotnej služby. Vláda schválila návrh na uzavretie rámcovej zmluvy, ktorá umožní spoluprácu medzi Slovenskom a Maďarskom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Jedným z ďalších bodov rokovania bola novela Trestného zákona, ktorá bude obsahovať ustanovenia týkajúce sa porušenia reštriktívnych opatrení Európskej únie. Vláda tiež schválila návrh na uzavretie vojenskej rámcovej dohody s Tureckou republikou na obdobie piatich rokov.
V oblasti vzdelávania vláda navrhla, aby sa o funkciu riaditeľa a zástupcu riaditeľa Justičnej akadémie mohli uchádzať aj odborníci z mimo justičného prostredia. Zároveň sa zvýšia kvalifikačné kritériá na tieto funkcie.
Slovenská vláda v stredu odobrila aj uzavretie posilnenej dohody o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a Kirgizskou republikou. Táto dohoda má posilniť politickú a hospodársku spoluprácu EÚ so Strednou Áziou a čaká ju ešte schválenie parlamentom a ratifikácia prezidentom SR.
Vláda tiež prijala Strednodobú stratégiu rozvojovej spolupráce SR na roky 2025 až 2030, ktorá sa zameriava na znižovanie chudoby, riešenie príčin nelegálnej migrácie, zlepšenie životného prostredia a posilnenie dobrej správy vecí verejných v partnerských krajinách.
Na záver rokovania vláda vzala na vedomie Správu o stave výskumu a vývoja v SR za rok 2023, podľa ktorej výdavky na výskum a vývoj dosiahli podiel na HDP vo výške 1,04 percenta, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcemu roku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies