Čínska verzia TikToku zaznamenala masívny prílev zahraničných používateľov, ktorí sa obávajú, že by USA mohli zablokovať prístup k tejto platforme.
Na čínskej sociálnej e-commerce platforme Xiaohongshu, v zahraničí známej ako RedNote, sa začali šíriť hashtagy ako #TikTokRefugee, pričom ich používatelia pochádzajú prevažne zo Spojených štátov. V aplikácii Apple RedNote sa za pár dní vyšplhala na prvé miesto v sťahovaniach v USA.
V Spojených štátoch, aj napriek tomu, že TikTok tu funguje nezávisle od svojej čínskej verzie, patrí medzi najpopulárnejšie platformy s približne 170 miliónmi používateľov, čo predstavuje polovicu krajiny. Washington sa už niekoľko rokov snaží zakázať túto platformu pre údajnú hrozbu národnej bezpečnosti. Dňa 19. januára má najvyšší súd USA rozhodnúť, či tento zákaz vstúpi do platnosti. Existujú dve možné riešenia: úplný zákaz TikToku alebo prinútenie spoločnosti ByteDance predať TikTok americkej firme.
Niektorí Američania, ktorí začali používať čínske aplikácie, sa k tejto situácii vyjadrili nasledovne: „Pokúsili sa zakázať TikTok, takže teraz každý ide na skutočnú čínsku aplikáciu.“ Ďalší príspevok znel: „Utečenci z TikToku migrujú do legitímnych čínskych aplikácií, čím priamo a ochotne poskytujú svoje údaje.“
TikTok však nie je jediná čínska technológia, ktorá bola Washingtonom zakázaná. V posledných rokoch sme mali možnosť postrehnúť zákaz, nespravodlivé opatrenia a obmedzenia aj voči firmám Huawei či DJI.
Lyu Xiang, nerezidentný vedúci pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu, sa k tejto téme vyjadril nasledovne: „Migrácia na čínske platformy je dôkazom, že potláčanie bežných obchodných aktivít mimoamerických spoločností je nepopulárne, pretože takéto kroky amerických politikov poškodzujú bezprostredné záujmy americkej verejnosti.“ Lyu ďalej Washingtonu navrhuje, aby namiesto zákazov a obmedzení otvoril svoju myseľ a zabezpečil spravodlivú hospodársku súťaž. Taktiež americké spoločnosti vyzýva a povzbudzuje k inováciám a tvorbe produktov, ktoré spĺňajú požiadavky amerických používateľov.
Používatelia Xiaohongshu vítajú nových zahraničných používateľov a zdieľajú s nimi fotografie a videá, ponúkajú tipy na jedlo a cestovanie, ba dokonca poskytujú bezplatné jazykové lekcie, keďže je aplikácia prevažne v čínskom jazyku.
Používateľ Xiaohongshu, ktorý pracuje ako tlmočník angličtiny v Pekingu, sa nováčikom vyjadril nasledovne: „Vítam Vás, nebojte sa pridať sa k nám a k tejto pulzujúcej a pestrej komunite.“
Používateľ zo Sičuanu pri predstavovaní typických čínskych jedál odkázal: „Začnime novú cestu s čínskym jedlom.“
Študenti tento nárast amerických používateľov vidia aj ako príležitosť, kde mnohí z nich chcú pomôcť s domácimi úlohami z anglického jazyka, zatiaľ čo oni hľadajú pomoc s čínskym jazykom.
Americký používateľ „Rosie_in_Wonderland“, ktorý sa sám považuje za „utečenca z TikToku“, sa vyjadril, že "aplikácia Xiaohongshu je veľmi podobná TikToku, pokiaľ ide o tvorbu obsahu a jednoduchosť používania. Vyjadril tiež svoju nádej, že si tu nájdu svoju komunitu." Na to čínsky používateľ odpovedal: „Nie ste utečenci. Všetci ste prieskumníci. Vitajte v novom svete.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies