Netanjahuovo vyhlásenie otvára cestu k schváleniu dohody zo strany Izraela, ktorá by viedla k prerušeniu bojov v Gaze a k prepusteniu desiatok rukojemníkov zadržiavaných militantmi v pásme výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že dohoda o návrate rukojemníkov zadržiavaných v Gaze bola dosiahnutá po tom, ako jeho úrad predtým uviedol, že pri finalizácii prímeria, ktoré by pozastavilo 15 mesiacov trvajúcu vojnu, sa na poslednú chvíľu vyskytli prekážky.
Netanjahu uviedol, že neskôr v piatok zvolá svoj bezpečnostný kabinet a potom vládu, aby schválili dlho očakávanú dohodu.
Zdá sa, že Netanjahuovo vyhlásenie otvorilo cestu k izraelskému schváleniu dohody, ktorá by pozastavila boje v Gaze a umožnila prepustenie desiatok rukojemníkov zadržiavaných militantmi v pásme výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných Izraelom.
Dohoda by tiež umožnila stovkám tisícov vysídlených Palestínčanov vrátiť sa do zvyškov svojich domovov v Gaze.
Netanjahu uviedol, že dal pokyn osobitnej pracovnej skupine, aby sa pripravila na prijatie rukojemníkov, ktorí sa vrátili z Gazy, a že ich rodiny boli informované o dosiahnutí dohody.
Izrael ešte vo štvrtok odložil hlasovanie o prímerí a obvinil z toho spor s Hamasom, ktorý na poslednú chvíľu zdržal schvaľovanie, keďže rastúce napätie v Netanjahuovej vládnej koalícii vyvolalo obavy o realizáciu dohody len deň po tom, ako americký prezident Joe Biden a kľúčový sprostredkovateľ Katar oznámili, že dohoda je hotová.
Netanjahuov úrad obvinil Hamas z nedodržiavania častí dohody v snahe získať ďalšie ústupky.
Hovorca izraelskej vlády David Mencer na štvrtkovom brífingu uviedol, že nové požiadavky Hamasu sa týkali rozmiestnenia izraelských síl vo filadelfskom koridore, úzkom pásme hraničiacom s Egyptom, ktoré izraelské jednotky obsadili v máji.
Hamas tieto tvrdenia poprel, pričom Izzat al-Rishq, vysoký predstaviteľ Hamasu, uviedol, že militantná skupina „je odhodlaná dodržiavať dohodu o prímerí, ktorú oznámili sprostredkovatelia“.
Dohoda o prímerí vyvolala ostrý odpor Netanjahuových krajne pravicových koaličných partnerov, od ktorých závisí, či izraelský premiér zostane pri moci.
Vo štvrtok pohrozil izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, že ak Izrael schváli prímerie, odíde z vlády.
Ben-Gvir sa k najnovšiemu Netanjahuovmu vyhláseniu bezprostredne nevyjadril.
Egyptský minister zahraničných vecí Badr Abdelatty vo štvrtkovom exkluzívnom rozhovore pre agentúru Associated Press vyzval Izrael a Hamas, aby „bezodkladne“ realizovali plán prímeria v Gaze.
Egypt je už roky kľúčovým sprostredkovateľom medzi oboma znepriatelenými stranami a hlavným aktérom prebiehajúcich rokovaní o prímerí.
Dohoda oznámená v stredu pozastaví boje s cieľom ukončiť 15 mesiacov trvajúcu vojnu, ktorá destabilizovala Blízky východ a vyvolala celosvetové protesty.
Dohoda sa však nemôže začať uplatňovať, kým ju neschváli bezpečnostný kabinet a vláda.
Hamas vyvolal vojnu cezhraničným útokom na Izrael 7. októbra 2023, pri ktorom zahynulo približne 1 200 ľudí a 250 ďalších bolo zajatých.
Izrael odpovedal ničivou ofenzívou, ktorá podľa miestnych zdravotníckych predstaviteľov zabila viac ako 46 000 Palestínčanov, ktorí nerozlišujú medzi civilistami a militantmi, ale tvrdia, že viac ako polovicu zabitých tvoria ženy a deti.
Vojenská kampaň zrovnala so zemou rozsiahle územia Gazy a donútila približne 90 % z 2,3 milióna obyvateľov pásma opustiť svoje domovy.
Státisíce ľudí bojujú s hladom a chorobami v biednych stanových táboroch na pobreží.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies