Itamar Ben-Gvir, izraelský minister národnej bezpečnosti, varoval, že jeho strana Otzma Yehudit odíde z koalície premiéra Benjamina Netanjahua, ak dôjde k schváleniu prímeria s Hamasom. Tento krok by mohol ohroziť stabilitu vládnej väčšiny po viac ako 460 dňoch vojny v Gaze.
Itamar Ben-Gvir, izraelský krajne pravicový minister národnej bezpečnosti, ostro vystúpil proti plánovanej dohode o prímerí medzi Izraelom a Hamasom. Vo štvrtok večer vyhlásil, že ak premiér Benjamin Netanjahu túto dohodu schváli, jeho ultranacionalistická strana Otzma Yehudit (Strana židovskej sily) vystúpi z vládnej koalície.
„Ak bude táto nezodpovedná dohoda schválená a realizovaná, Strana židovskej sily nebude súčasťou vlády a opustí ju,“ vyhlásil Ben-Gvir. Minister zároveň požaduje úplné zastavenie dodávok humanitárnej pomoci, pohonných hmôt, elektriny a vody do pásma Gazy. Podľa jeho slov je to jediný spôsob, ako prinútiť Hamas prepustiť izraelských rukojemníkov. „Iba tak Hamas prepustí našich rukojemníkov bez toho, aby ohrozil bezpečnosť Izraela,“ uviedol.
Ak sa pýtate prečo, hlavným dôvodom je že jeho postoj vychádza z ultranacionalistickej ideológie, ktorá zdôrazňuje tvrdý prístup k organizáciám, ktoré považuje za teroristické hrozby pre Izrael. Ben-Gvir sa domnieva, že vyjednávanie s takýmito skupinami, najmä prostredníctvom prímeria alebo výmeny väzňov, im dodáva odvahu pokračovať v nepriateľských akciách proti Izraelu.
Kontrastne, podľa používateľa na sieti X Naksa Bilala, je tento človek sám odsúdený terorista. Zároveň zdieľa video staré rok predtým, ako sa stal ministrom, na ktorom vytiahol zbraň na arabského ochrankára kvôli zakázanému parkovaciemu miestu. Tvrdenia Bilala potvrdzuje aj zdroj jpost.com: „Izraelský minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir bol v minulosti odsúdený za podnecovanie a podporu extrémistických organizácií. V roku 2007 bol odsúdený za podnecovanie k rasizmu a podporu teroristickej organizácie v dôsledku jeho spojenia so zakázaným hnutím Kach, ktoré založil Meir Kahane.“
Je teda až neuveriteľné, že človek, ktorý má sám toho toľko na rováši, ide ukazovať prstom a obviňovať druhých z niečoho, za čo je sám odsúdený. Tu máme krásny príklad fungovania dnešného sveta.
Ben kritizoval navrhované prímerie s Hizballáhom ako "vážnu chybu" a tvrdil, že by sa tým premrhala "historická" príležitosť na likvidáciu tejto skupiny. Ben-Gvir vyzval aj svojho spojenca, ministra financií Bezalela Smotricha zo strany Náboženský sionizmus, aby v prípade schválenia prímeria taktiež opustil vládu.
Odchod týchto dvoch strán by mohol spôsobiť, že Netanjahuova koalícia stratí väčšinu v izraelskom parlamente (Knesete). Izraelské médiá však informovali, že opozičné strany sú pripravené podporiť premiéra Netanjahua, ak sa dohoda o prímerí naplní.
Napriek tvrdým vyjadreniam Ben-Gvir neskôr naznačil, že jeho cieľom nie je zvrhnúť Netanjahuovu vládu. Dodal, že ak prímerie zlyhá, zváži návrat do kabinetu. Netanjahuova strana Likud reagovala vyhlásením, v ktorom varovala pred rozbitím pravicovej vlády: „Ktokoľvek rozbije pravicovú vládu, bude navždy v nemilosti.“
Strana zároveň obhajovala plánované prímerie, keďže podľa nich „maximalizuje počet prepustených živých rukojemníkov“ a súčasne zabezpečuje „bezpečnosť Izraela pre budúce generácie“. Od októbra 2023 zahynulo v Gaze najmenej 46 788 ľudí v dôsledku izraelských vojenských operácií. Izrael zároveň čelí na Medzinárodnom trestnom súde obvineniam z genocídy, ktoré podala Južná Afrika.
Dohodu o prímerí sprostredkovali Spojené štáty, Egypt a Katar. Prvá fáza dohody by mala trvať šesť týždňov, pričom rokovania o ďalších etapách pokračujú. Izrael však nevylúčil možnosť obnovenia bojov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies