Rozsudok nad bývalým premiérom Pakistanu Imranom Khanom a jeho manželkou Bushrou Bibi vyvoláva otázky o budúcnosti politickej stability krajiny. Dňa 13. januára 2025 bol Khan odsúdený na 14 rokov väzenia, zatiaľ čo jeho manželka dostala trest sedem rokov odňatia slobody. Oboch usvedčili z korupcie a zneužitia právomocí v súvislosti s projektom Al-Qadir University Trust.
Súdne rozhodnutie a obvinenia
Rozsudok vydal súd v Adiala väznici, kde Khan strávil posledných päť mesiacov. Podľa súdu boli manželia zapletení do schémy, ktorá umožnila pranie peňazí vo výške viac ako 239 miliónov dolárov, čím údajne spôsobili veľké škody štátnemu rozpočtu.
Obhajca Khana, Faisal Fareed Chaudhry, však označil rozsudok za "politicky motivovaný" a vyhlásil, že neexistujú dôkazy o finančnom zisku pre Khana alebo jeho rodinu. Podobne reagovala aj strana Pakistanská tehrík-e-insáf (PTI), ktorá verdikt považuje za neodôvodnený a plánuje sa odvolať.
Politické následky
Rozsudok prichádza v čase, keď prebiehajú rokovania medzi PTI a vládou premiéra Shehbaza Sharifa o budúcnosti politických vzťahov. Analytici sa obávajú, že odsúdenie môže oslabiť dialóg a prehĺbiť politickú krízu.
Podľa politického analytika Majida Nizamiho je prípad Al-Qadir Trust výnimočný svojou komplexnosťou a množstvom dôkazov. Zároveň však upozornil na históriu politického prenasledovania v Pakistane, kde spravodlivosť často ustupuje pomste.
Budúcnosť PTI a politickej stability
Vnútorné rozkoly v strane PTI by mohli opäť vyplávať na povrch. Radikálnejšie krídlo môže uprednostniť konfrontáciu pred vyjednávaním, čo môže eskalovať politické napätie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies