Tragédie, ktoré otriasli Čínou: Smrtiace útoky a ich spoločenské dôsledky + VIDEO

NETKY.SK • 20 Január 2025, 12:18 • 3 min
Tragédie, ktoré otriasli Čínou: Smrtiace útoky a ich spoločenské dôsledky + VIDEO

V pondelok sa Čína stala svedkom vykonania trestov smrti v dvoch prípadoch masových útokov, ktoré šokovali krajinu a odhalili hlbšie spoločenské problémy.

slovakia

left justify in out

Tragédia v Ču-chaj: 35 obetí a desiatky zranených

Fan Weiqiu, 62-ročný muž, ktorý v novembri zámerne narazil autom do davu pred športovým komplexom v južnom meste Ču-chaj, bol popravený po tom, čo súd označil jeho čin za „obzvlášť krutý a mimoriadne ohavný“. Útok si vyžiadal 35 životov a zranil ďalších 45 ľudí, čo z neho urobilo najsmrteľnejší masový útok v Číne za posledné roky.

Fanov čin bol motivovaný osobnými frustráciami, vrátane rozvodu a nezhôd ohľadom majetku.

Pobodanie vo Wu-si: Ďalší šokujúci prípad

Okrem prípadu v Ču-chaji bola v pondelok vykonaná poprava aj nad 21-ročným Xu Jiajinom, ktorý v novembri pri hromadnom pobodaní na odbornej škole vo Wu-si zabil osem ľudí a zranil ďalších 17. Súd označil jeho útok za „mimoriadne závažný“ a potvrdil trest smrti.

Následky pre čínsku spoločnosť

Tieto útoky opäť otvorili diskusiu o stave spoločnosti v Číne. Napriek tomu, že násilné trestné činy sú v krajine relatívne zriedkavé, séria útokov vyvoláva obavy z narastajúceho tlaku na jednotlivcov v kontexte ekonomického spomaľovania, vysokej nezamestnanosti a znižujúcej sa sociálnej mobility.

Čína sa dlhodobo snaží udržať obraz bezpečnej krajiny, no takéto prípady poukazujú na potrebu adresovať hlbšie príčiny frustrácie, ktoré môžu viesť k násilným činom.

Politika trestu smrti v Číne

Čína patrí medzi krajiny s najvyšším počtom popráv, pričom presné štatistiky sú označované za štátne tajomstvo. Skupiny na ochranu ľudských práv odhadujú, že každoročne sú v krajine vykonané tisíce popráv, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Obrazok
Zdroj: telegraph.co.uk

Ponaučenie a výzvy do budúcnosti

Tieto tragédie zdôrazňujú potrebu riešiť nielen bezpečnostné opatrenia, ale aj spoločenské faktory, ktoré môžu viesť k podobným činom. Zlepšenie duševného zdravia, zvýšenie podpory pre ľudí v krízových situáciách a znižovanie spoločenských rozdielov môžu byť kľúčové pre prevenciu ďalších útokov.

 


Zdroj textu: ndtv.com, france24.com, Foto: cnn.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies