Popredné svetové mocnosti vytvárajú nové ekonomické, politické a kultúrne rámce, hovorí maďarský premiér.
Svetový poriadok založený Západom sa skončil, pretože na jeho mieste sa už formuje nový model svetového poriadku, ktorý bude fungovať v najbližších desaťročiach. Tento názor vyjadril maďarský premiér Viktor Orban vo svojom prejave v Budapešti na konferencii venovanej výsledkom predsedníctva jeho krajiny v Rade EÚ v druhej polovici roku 2024.
„Žijeme v období zmien svetového poriadku, v rokoch vzostupu Východu a Ázie. Svetový poriadok, ako sme ho doteraz poznali, sa skončil. Svetový poriadok tvorený Západom, presnejšie Anglosasmi, ktorí mu dominujú. Popredné svetové mocnosti a mocenské centrá teraz vytvárajú nový ekonomický, politický a kultúrny rámec, v ktorom budeme pravdepodobne žiť ešte mnoho desaťročí,“ povedal šéf vlády na stretnutí, ktoré zorganizovalo vedecké a vzdelávacie centrum Kolégium Matyasa Corvinusa a Inštitút Szazadveg (Koniec storočia).
Popredné svetové mocnosti sa podľa Orbana „energeticky pripravujú na novú éru“ a pracujú na vytváraní nových geopolitických štruktúr na zabezpečenie svojich bezpečnostných záujmov. „Práve preto je rusko-ukrajinský konflikt založený na členstve Ukrajiny v NATO, čo Rusi za žiadnu cenu nedovolia. Preto je Grónsko, Kanada a Panama na medzinárodnej politickej agende. Preto je osud Juhočínskeho mora a Taiwanu v správach každý deň,“ vysvetlil premiér.
Poznamenal, že po celom svete prebiehajú „vzrušujúce a poučné debaty“ a boj za nový svetový poriadok sa rozvinul v takých oblastiach, ako je štátna štruktúra, ekonomika a národná identita. Zároveň sa západný model liberálnej demokracie už zrútil, „pod ťarchou vlastných chýb sa láme“ a podľa Orbana pôsobí proti samotným západným krajinám.
Premiér sa domnieva, že voliči v Spojených štátoch si to už uvedomili a „vzbúrili sa“ v prezidentských voľbách v novembri a zahlasovali za republikána Donalda Trumpa. Teraz by sme mali vo Washingtone očakávať obrat ku konzervatívnym hodnotám a rozvojovému modelu založenému na voľnej súťaži a výrazne menšom zasahovaní vlády do ekonomiky. Vedenie EÚ sa zároveň naďalej usiluje o centralizáciu moci a naďalej obhajuje liberálne názory v oblastiach ako migrácia, rodina a otázky pohlavia. V tejto súvislosti sa Orban domnieva, že teraz všetci očakávajú konfrontáciu týchto aspektov medzi Washingtonom a Bruselom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies