Desať vecí, ktorých sa denne dotýkate a ktoré obsahujú 60-krát viac baktérií ako toaleta +VIDEO

NETKY.SK • 21 Január 2025, 16:28 • 4 min
Desať vecí, ktorých sa denne dotýkate a ktoré obsahujú 60-krát viac baktérií ako toaleta +VIDEO

Každodenné používanie kúpeľňových pomôcok so sebou prináša riziko ich kontaminácie baktériami, ktoré môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie. Čistenie týchto miest je však často zanedbávané. Ktoré časti kúpeľne si vyžadujú najväčšiu pozornosť a ako ich správne dezinfikovať?

slovakia

left justify in out

Kúpeľňa je priestor, ktorý používame denne, no mnohé jej súčasti nedostávajú potrebnú starostlivosť. Napríklad sprchové závesy, ktoré sú v mnohých domácnostiach bežné, patria medzi predmety s najvyšším výskytom baktérií. Podľa prieskumu spoločnosti Showers to You obsahujú až 60-násobne viac baktérií ako toaleta. Toto však nie je jediné miesto, kde sa baktérie hromadia. Odborníci identifikovali ďalšie miesta v kúpeľni, ktoré vyžadujú pravidelné čistenie.

Rukoväte zubných kefiek – skryté útočisko baktérií

Rukoväte zubných kefiek často prichádzajú do kontaktu s vodou a zvyškami zubnej pasty, čo vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií a plesní. Podľa výskumov môže rukoväť zubnej kefky obsahovať až 12,6 milióna baktérií. Ešte viac rizika prináša nevhodné uloženie kefky – ak je toaleta v blízkosti, pri splachovaní sa do vzduchu dostávajú častice, ktoré môžu kontaminovať kefku fekálnymi baktériami.

Dr. Jordan Brown, zubný lekár z Floridy, zdôrazňuje, že je 99 % pravdepodobnosť kontaminácie kefky v spoločnom priestore s toaletou. Na zníženie rizika sa odporúča používať kryt na kefku alebo ju skladovať v uzavretej skrinke. Aby ste predišli zdravotným rizikám, pravidelne dezinfikujte rukoväť kefky horúcou vodou a mydlom aspoň raz týždenne. Nezabúdajte tiež na výmenu zubnej kefky každé tri mesiace.

Vodovodné kohútiky – centrum baktérií

Vodovodné kohútiky prichádzajú denne do kontaktu s našimi rukami pred aj po ich umytí. Výsledkom je, že na ich povrchu sa môže nahromadiť až 6 267 baktérií na štvorcový centimeter. Tento vysoký výskyt mikróbov zvyšuje riziko prenosu norovírusu či grampozitívnych bacilov, ktoré spôsobujú rôzne infekcie. Na zníženie rizika sa odporúča čistiť kohútiky denne.

 

Vypínače v kúpeľni

Vypínače sú ďalším miestom, ktoré často uniká našej pozornosti pri upratovaní. Keďže ich používame pri každom vstupe a odchode z kúpeľne, obsahujú približne 217 baktérií na štvorcový centimeter. Na ich udržiavanie postačuje týždenné čistenie.

Sprchová hlavica – skryté riziko

Ak sa sprchová hlavica neudržiava pravidelne, môže sa na nej usádzať vodný kameň, plesne a baktérie, ako napríklad legionella. Tieto nečistoty môžu viesť k zdravotným problémom, ako sú vyrážky alebo podráždenie pokožky. Na dôkladné vyčistenie sa odporúča hlavicu namočiť do octu a následne ju vydrhnúť jemnou zubnou kefkou.

Uteráky – živná pôda pre baktérie

Čerstvo vyprané uteráky obsahujú približne 190 000 baktérií, avšak už po jednom dni používania ich počet stúpa na 17 miliónov. Po týždni používania môže ich počet dosiahnuť neuveriteľných 94 miliónov. Aby ste tomu zabránili, perte uteráky každé tri použitia a dbajte na ich dôkladné sušenie.

Sušiče na ruky

Sušiče na ruky nasávajú vzduch z okolitého prostredia, ktorý môže obsahovať baktérie, plesne a vírusy. Tento vzduch sa následne vyfúkne na vaše ruky, pričom baktérie sa môžu usadiť na vlhkej pokožke.

Sprchové špongie

Špongie sú ideálnym miestom pre množenie baktérií vďaka zachytenej vlhkosti a odumretým kožným bunkám. Môžu byť zdrojom infekcií spôsobených zlatým stafylokokom alebo baktériou Pseudomonas aeruginosa. Na prevenciu je potrebné špongie dezinfikovať aspoň raz týždenne.

Sprchové závesy

Látkové sprchové závesy by sa mali meniť každých 6 až 12 mesiacov, zatiaľ čo plastové alebo vinylové už po 6 mesiacoch. Tieto závesy často obsahujú plesne a baktérie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie.

Záchodová nádržka a splachovanie

Splachovacia nádržka patrí k najviac prehliadaným miestam v kúpeľni. Pravidelné čistenie jej povrchu znižuje riziko šírenia baktérií, ktoré spôsobujú gastrointestinálne a respiračné infekcie. Denne čistenie splachovacieho tlačidla môže pomôcť minimalizovať riziko infekčných chorôb.

Správne hygienické návyky a pravidelné čistenie kúpeľňových pomôcok sú kľúčové pre ochranu zdravia. Dbajte na dôslednú starostlivosť o miesta, ktoré sa denne používajú, a minimalizujte riziko šírenia baktérií vo svojej domácnosti.


Zdroj textu: sport.es, MundoDeportivo, Foto: Freepik

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies