Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v utorok stretol so svojím arménskym partnerom Araratom Mirzojanom na dôležitých bilaterálnych rozhovoroch v Moskve. Témou rokovania boli zhoršujúce sa vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom a možnosti ich normalizácie.
Lavrov zdôraznil pripravenosť Kremľa asistovať pri mierových rokovaniach a podpore trojstranných dohôd medzi Arménskom, Azerbajdžanom a Ruskom. „Sme pripravení poskytnúť potrebnú pomoc pri normalizácii vzťahov na všetkých úrovniach, vychádzajúc z dohôd dosiahnutých v rokoch 2020 a 2022,“ vyhlásil Lavrov na tlačovej konferencii.
Ararata Mirzojana na stretnutí apeloval na to, aby Rusko zohľadnilo všetky aspekty nedávnych udalostí a vyhlo sa jednostranným interpretáciám. „Dúfam, že naše dnešné stretnutie podporí vzájomné porozumenie,“ uviedol Mirzojan.
Historické napätie a nové výzvy
Vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom sú dlhodobo poznačené konfliktom o oblasť Náhorný Karabach. Tento spor, ktorý vypukol koncom 80. rokov minulého storočia, eskaloval do dvoch vojenských konfliktov – v rokoch 1992 a 2020.
Druhá karabašská vojna v roku 2020 si vyžiadala tisíce životov a skončila sa dohodou sprostredkovanou Ruskom. Napriek tomu situácia zostáva nestabilná. V roku 2023 Azerbajdžan definitívne prevzal kontrolu nad Náhorným Karabachom, čo prinútil o viac ako 100 000 Arménov opustiť svoje domovy.
Arménsko obvinilo ruské mierové sily z nečinnosti a Moskvu zo zaujatosti v prospech Azerbajdžanu. Tento postoj narušil dlhoročné spojenectvo medzi oboma krajinami, najmä po tom, ako arménsky premiér Nikol Pašinjan vyjadril zámer vystúpiť z Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) a rozvíjať vzťahy so Západom.
Ruská perspektíva
Rusko opakovane tvrdí, že trojstranné dohody z rokov 2020 a 2022 sú kľúčové pre stabilitu v regióne. Lavrov zdôraznil, že Moskva bude pokračovať v snahe o sprostredkovanie dialógu a zabezpečenie dodržiavania mierových podmienok. „Tieto dohody sú zásadné najmä v súčasnej situácii,“ poznamenal Lavrov.
Budúcnosť vzťahov
Otázka, či sa podarí obnoviť dôveru medzi Arménskom a Ruskom, zostáva otvorená. Prehlbujúca sa spolupráca Arménska so Západom by mohla viesť k zásadným geopolitickým zmenám v regióne.
Medzitým sa šance na mier medzi Arménskom a Azerbajdžanom budú odvíjať od schopnosti medzinárodných aktérov, vrátane Ruska, podporiť konštruktívny dialóg a udržať stabilitu v citlivom regióne Kaukazu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies