V rôznych videách sa tvrdí, že nástupca pápeža Františka bol vymenovaný, ale takto sa nový rímsky biskup nevyberá. Ako tento systém v skutočnosti funguje?
Na YouTube sa objavili falošné videá, ktoré tvrdia, že pápež František odstupuje z funkcie rímskeho biskupa a hlavy katolíckej cirkvi.
Rôzne videá zverejnené v rýchlom slede za sebou, niektoré s desiatkami tisíc pozretí, tvrdia, že bol vymenovaný aj pápežov nástupca- flipínsky prelát Luis Antonio Tagle.
Nič z toho nie je pravda
Nič z toho nie je pravda - Vatikán na svojej webovej stránke ani inde neoznámil nič o odstúpení pápeža Františka a neinformujú o tom ani žiadne renomované spravodajské agentúry.
Nemá v úmysle odstúpiť
Zdá sa, že akúkoľvek predstavu o tom, že pápež odstúpi, vyvrátil sám pontifik. Vo svojej autobiografii „Nádej“, ktorá vyšla začiatkom januára, uviedol, že sa cíti zdravý a nemá v úmysle odstúpiť.
Keď sa pozriete na videá, v ktorých sa tieto tvrdenia uvádzajú, zistíte, že väčšina z nich je spojená do jedného záberu a dabovaná hlasom umelej inteligencie - nie sú v nich žiadne nové zábery.
Ako sa vyberá nový pápež?
Ďalšou indíciou, že videá sú falošné, je to, že sa dopúšťajú zásadnej chyby: Pápeži nie sú menovaní - sú volení kardinálmi v procese.
Keď pápež zomrie alebo zriedkavejšie odstúpi (Františkov priamy predchodca Benedikt XVI. bol prvým, ktorý odstúpil od Gregora XII. v roku 1415), vo Vatikáne sa zíde kolégium kardinálov, aby sa pripravilo na voľbu jeho nástupcu.
Kardináli sú najvyššími predstaviteľmi cirkvi, ktorých osobne menuje pápež a často sú to vysvätení biskupi z celého sveta.
Po sérii generálnych kongregácií, na ktorých diskutujú o potrebách a výzvach katolíckej cirkvi, sa koná tzv. pápežské konkláve, na ktorom sa volí nový rímsky biskup.
Tajné hlasovanie
V tomto tajnom hlasovaní môžu hlasovať len kardináli mladší ako 80 rokov a maximálny počet kardinálov voličov je 120.
Hoci teoreticky sa pápežom môže stať každý pokrstený katolík mužského pohlavia, v praxi kardináli takmer určite hlasujú za jedného zo svojich a potenciálni kandidáti na pontifikát boli často určení už v období medzi odstúpením alebo smrťou pápeža a voľbou jeho nástupcu.
Uzavrú sa v Sixtínskej kaplnke - odtiaľ pochádza názov „konkláve“ z latinského „cum clave“ („s kľúčom“) - a nesmú sa stýkať s vonkajším svetom, aby sa zabránilo akýmkoľvek nevhodným vplyvom.
Žiaden kontakt s okolitým svetom
Proces môže trvať niekoľko dní, pričom kardináli jedia, spia a hlasujú v uzavretom priestore, aby sa zabezpečila prísna dôvernosť diskusií. Nemajú povolený žiadny kontakt s vonkajším svetom, ale dovnútra môžu vstúpiť dvaja lekári a niekoľko členov domáceho personálu, ktorí sú tiež viazaní prísahou mlčanlivosti.
Kardináli hlasujú štyrikrát denne, kým kandidát nezíska dve tretiny hlasov. Vždy, keď to nedosiahne žiadny kandidát, hlasovacie lístky sa spália v chemikáliách, ktoré produkujú čierny dym.
Ikonický biely dym
Keď je kandidát zvolený, hlasovacie lístky sa spália v chemikáliách, ktoré produkujú ikonický biely dym, čím sa svetu oznámi, že bol zvolený nový pápež.
Ten si potom vyberie svoje pápežské meno a zamieri na balkón Baziliky svätého Petra, kde sa prvýkrát objaví na verejnosti ako pápež.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies