VATIKÁN - Pápež František vo štvrtok na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose vyzval politických, ekonomických a podnikateľských lídrov, aby pozorne sledovali vývoj umelej inteligencie a varoval, že táto technológia môže zhoršiť rastúcu „krízu pravdy“.
Kritické obavy o budúcnosť ľudstva
V písomnom posolstve prečítanom na výročnom stretnutí vo švajčiarskom letovisku, ktoré sa tento rok čiastočne zameriava na umelú inteligenciu, pontifik ocenil schopnosti tejto technológie, ale zároveň uviedol, že vyvoláva „kritické obavy“ o budúcnosť ľudstva.
Kríza pravdy
„Výsledky, ktoré dokáže A.I. produkovať, sú takmer nerozoznateľné od výsledkov ľudských bytostí, čo vyvoláva otázky o jej vplyve na rastúcu krízu pravdy na verejnom fóre,“ povedal František.
Na mieste je opatrnosť a ostražitosť
„Na to, aby sa vlády a podniky dokázali orientovať v zložitých problémoch AI, musia zachovávať náležitú opatrnosť a ostražitosť,“ uviedol vo vyhlásení, ktoré v jeho mene na stretnutí v Davose prečítal vatikánsky kardinál Peter Turkson.
František, ktorý stojí na čele katolíckej cirkvi s 1,4 miliardami členov od roku 2013, sa v posledných rokoch zameral na etické otázky týkajúce sa umelej inteligencie.
Algoritmy by nemali rozhodovať o našom osude
O tejto technológii hovoril na summite skupiny siedmich krajín v Taliansku v júni minulého roka a povedal, že ľudia by nemali nechať algoritmy rozhodovať o svojom osude.
Pápež sa začiatkom roka 2024 stal aj obeťou virálnej deepfake fotografie vytvorenej programom na generovanie obrázkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies