Ministerstvo školstva zavádza novú smernicu proti šikane: Školy dostávajú jasné pokyny a podporu + VIDEO

NETKY.SK • 4 Február 2025, 14:11 • 2 min
Ministerstvo školstva zavádza novú smernicu proti šikane: Školy dostávajú jasné pokyny a podporu + VIDEO

BRATISLAVA - Ministerstvo školstva predstavilo novú smernicu na prevenciu a riešenie šikanovania, platnú od 1. februára, a spustilo historicky prvú databázu preventívnych programov pre školy. Minister Tomáš Drucker zdôraznil, že nová smernica prináša jasné definície, citlivejší prístup k preverovaniu šikanovania a väčšiu zodpovednosť pre školy.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR zaviedlo novú smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania, ktorá je platná od 1. februára. Rezort zároveň spustil historicky prvú databázu preventívnych programov pre školy. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval minister školstva Tomáš Drucker.

Jednou z hlavných noviniek smernice je veľmi jasné vymedzenie pojmov, čo šikanovanie zahŕňa. "Už nepoznáme len priame a nepriame šikanovanie a kyberšikanu, ale hovoríme o fyzickom, verbálnom, psychickom a emocionálnom šikanovaní," priblížil Drucker.

Smernica prvýkrát jasne identifikuje všetkých účastníkov šikany. Na rozdiel od pôvodnej verzie z roku 2018 nespomína len šikanovaného a šikanujúceho, ale aj svedkov a žiakov, ktorí môžu šikane nevedome napomáhať. Pomoc tak môže byť cielená na všetkých zúčastnených.

Minister vysvetlil, že nová smernica zavádza citlivejší prístup k preverovaniu šikanovania. Namiesto označenia "agresor" hovorí o "potenciálne šikanujúcom".

"Čím výrazne otvárame školám priestor nebáť sa priznať, že tú šikanu na škole majú, a zároveň otvárame priestor nebáť sa dať pomoc tomu, kto šikanu pácha," podotkla Lenka Svoradová, riaditeľka odboru duševného zdravia a podporných opatrení MŠVVaM.

Kľúčové je aj to, že smernica jasne stanovuje zodpovednosť za šikanu a prevenciu šikany riaditeľovi školy. Drucker pripomenul, že pokiaľ škola nebude riešiť šikanovanie zistené štátnou školskou inšpekciou, dôjde k obligatórnemu odvolaniu riaditeľa a zákazu, aby sa mohol uchádzať o funkciu riaditeľa.

Školy majú po identifikácii šikany viacero možností, vrátane zníženia známky zo správania, vylúčenia zo školy, žiadosti o reedukáciu žiaka prostredníctvom sociálnej kurately alebo kontaktovania polície.

Rezort tiež aktualizuje sprievodcu pre riešenie šikanovania, ktorý poskytne školám podrobné návody. Minister Drucker informoval, že MŠVVaM spustilo pilotný projekt anonymného nahlasovania šikanovania pomocou českej aplikácie Nenech to být.

Táto aplikácia umožňuje žiakom anonymne nahlásiť šikanu a po chatovaní s odborným zamestnancom školy sa dostať k pomoci. Projekt sa testuje na stredných školách v Banskobystrickom kraji a jednej základnej škole.

Lenka Svoradová dodala, že oba dostupné nástroje na anonymné nahlasovanie šikany (Nenech to být a RESQL) sú zatiaľ spoplatnené. Jedným z cieľov pilotného projektu je vyhodnotiť, ako školy vnímajú používanie týchto nástrojov a či bude potrebná finančná podpora pre ich využívanie.


Zdroj textu: MŠVVaM SR, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies