Spotrebiteľské skupiny spustili petíciu za zákaz aspartámu v Európe. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila umelé sladidlo aspartám do kategórie „pravdepodobne karcinogénneho pre ľudí“.
Petíciu za zákaz umelého sladidla aspartám spustili medzinárodná nezisková organizácia Foodwatch, francúzska Liga proti rakovine a spoločnosť Yuka, ktorá vyrába mobilné aplikácie.
Petícia je adresovaná Európskej komisii a členským štátom EÚ.
„Nemáme času nazvyš. Nečinnosť vlád a Európy za posledný rok a pol je neúnosná,“ uviedla vo vyhlásení Natacha Cingottiová, hlavná strategička kampaní organizácie Foodwatch International.
„Prídavná látka s toľkými rizikami nemá v našich potravinách ani nápojoch miesto,“ dodala a vyzvala kompetentných, aby nás ‚chránili‘.
Vo vyše 2 500 výrobkoch
Koalícia uviedla, že aspartám sa v Európe nachádza vo viac ako 2 500 výrobkoch, najmä v potravinách a nápojoch bez cukru, ako sú Coca-Cola Zero, Pepsi Max a Sprite Zero.
Foodwatch spolupracovala s mobilnou aplikáciou Yuka, ktorá skenuje čiarové kódy potravín a kozmetických výrobkov a hodnotí ich na základe ich vplyvu na zdravie.
„95 % používateľov aplikácie Yuka tvrdí, že vďaka nej prestali kupovať výrobky obsahujúce kontroverzné prísady,“ uviedla Julie Chaponová, výkonná riaditeľka spoločnosti Yuka.
„Teraz chceme posilniť postavenie spotrebiteľov, aby mohli pôsobiť ako páka na zákaz tejto rizikovej prídavnej látky.“
Aplikácia uvádza, že v Európe má 45 miliónov používateľov.
40 percent Európanov
Podľa prieskumu založeného na siedmich krajinách, ktorý si objednala organizácia Foodwatch, v priemere 40 % Európanov uviedlo, že konzumuje aspartám, pričom v Španielsku, Belgicku a Holandsku je spotreba vyššia.
Vo všetkých krajinách väčšina respondentov súhlasila s tým, že aspartám by sa mal z preventívnych dôvodov zakázať v potravinách, kým sa nezaručí jeho bezpečnosť.
Pravdepodobne karcinogénny
Aspartám bol v júli 2023 Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) Svetovej zdravotníckej organizácie klasifikovaný ako „pravdepodobne karcinogénny pre ľudí“.
To znamená, že existujú len obmedzené dôkazy o jeho spojení s rakovinou u zvierat a ľudí, najmä s rakovinou pečene.
IARC odporúča obmedziť denný príjem umelého sladidla na 40 mg/kg telesnej hmotnosti.
To by predstavovalo približne tucet plechoviek nápoja bez cukru pre dospelého človeka s hmotnosťou 70 kg.
ČO JE ASPARTÁM?
Aspartám je umelé sladidlo, ktoré je 200-krát sladšie ako cukor. Na trhu sa objavuje pod rôznymi obchodnými značkami, napríklad NutraSweet. Je zložený z dvoch aminokyselín (L-aspartátu a L-fenylalanínu), ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, a jeho tretia zložka je metanol. V tele sa metabolizuje na tieto tri zložky. Je tepelne nestály, preto sa nemôže používať na pečenie. Jeho kalorická hodnota je prakticky nulová.
Použitie
Jeho použitie bolo pôvodne povolené v žuvačkách, v ktorých sa nachádza naďalej, než bolo rozšírené na iné potraviny. Nachádza sa napríklad aj v liekoch Septofort a Tantum verde.
Toto náhradné sladidlo sa v súčasnej dobe používa vo väčšine „light“ nápojov a v potravinách. Takisto sa používa v cereáliách, niektorých práškových potravinách - instantná káva a čaj, želatína, pudingy a iné. Na potravinách je toto náhradné sladidlo označované ako aspartám alebo E 951.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies