Grenfell Tower, budova, ktorá sa stala tragickým symbolom najhoršieho požiaru v bytovom dome v Británii od druhej svetovej vojny, bude v priebehu dvoch rokov zbúraná. Toto rozhodnutie potvrdila zástupkyňa premiéra Angela Rayner, čo vyvolalo silnú reakciu pozostalých a miestnej komunity.
Rozhodnutie, ktoré vyvoláva emócie
Angela Rayner sa v stredu večer stretla s predstaviteľmi iniciatívy Grenfell United, ktorá združuje preživších a rodiny obetí požiaru z júna 2017, pri ktorom zahynulo 72 ľudí. Organizácia ju však obvinila z ignorovania hlasov pozostalých, ktorí sa roky snažili, aby bola budova zachovaná ako pamätník obetiam.
Britská vláda v oficiálnom vyhlásení uviedla, že demolácia sa uskutoční „citlivo“ a bude trvať približne dva roky. Tento krok prichádza po rokoch diskusií o tom, ako by mala byť táto tragédia pripomenutá a či má budova zostať stáť ako symbol nespravodlivosti a zlyhania systému.
Prečo sa Grenfell Tower búra?
Podľa odborníkov je budova značne poškodená, aj keď stále stabilná vďaka podporným štruktúram, ktoré boli nainštalované po požiari. Technické správy však varujú, že stav veže sa bude časom zhoršovať a neexistuje realistická možnosť jej opätovného využitia.
„Berieme do úvahy inžinierske odporúčania a dospeli sme k záveru, že nie je spravodlivé zachovať niektoré poschodia pre jednu skupinu pozostalých, zatiaľ čo iné nie, pretože by to mohlo byť pre niektorých hlboko bolestivé,“ uviedla vláda.
Ako bude prebiehať demolácia?
Vláda zdôraznila, že celý proces bude prebiehať s rešpektom a citlivo voči komunite. Pred akýmikoľvek zmenami sa počká do 8. výročia požiaru v júni 2025.
Nasledujúce kroky zahŕňajú výber špecializovanej firmy, ktorá vypracuje podrobný plán deštrukcie. Veža bude postupne rozobraná za ochranným plášťom, aby bol minimalizovaný vizuálny dopad na okolie. Zvyšné materiály môžu byť neskôr použité v plánovanom pamätníku, ak si to komunita bude priať.
Rozdelená komunita
Angela Rayner pred oficiálnym oznámením rozhodnutia kontaktovala rodiny obetí a preživších, aby ich informovala o plánoch. Vláda tvrdí, že už mesiace intenzívne komunikuje s miestnymi obyvateľmi, zástupcami škôl, náboženských skupín a občianskych združení.
Reakcie na rozhodnutie sú však rozporuplné. Pre niektorých je Grenfell Tower posvätným miestom, symbolom nespravodlivosti a výzvou na spravodlivosť. Mnohí sa obávajú, že jeho zničenie vymaže pamäť na tragédiu a oslabí snahy o vyvodenie zodpovednosti.
Naopak, iní miestni obyvatelia považujú vežu za bolestnú pripomienku tragédie, ktorá im bráni v uzdravení. Niektorí dokonca tvrdia, že jej odstránenie im umožní konečne začať nový život bez každodennej konfrontácie so stratou.
Požiar, ktorý v júni 2017 zničil vežu Grenfell Tower, bol jednou z najhorších novodobých katastrof v Spojenom kráľovstve. Krátko pred 01.00 h 14. júna vypukol požiar v kuchyni bytu na štvrtom poschodí 23-poschodového výškového domu v severnom Kensingtone v západnom Londýne. V priebehu niekoľkých minút sa oheň rozbehol po vonkajšej strane budovy a potom sa rozšíril na všetky štyri strany. Do 03:00 bola väčšina horných poschodí v plameňoch.
Požiar výškovej obytnej budovy v Londýne spôsobila chybná chladnička s mrazničkou. Zástupcovia polície tiež informovali, že izolácia a fasáda 24-poschodovej budovy, ktorú vlani renovovali, nespĺňali bezpečnostné normy.
Čo bude ďalej?
Rozhodnutie o zbúraní veže neznamená koniec boja za spravodlivosť. Verejné vyšetrovanie v roku 2023 odhalilo systémovú nepoctivosť firiem, ktoré vyrábali a predávali obkladový materiál, čo prispelo k rýchlemu šíreniu požiaru.
Otázkou zostáva, ako bude Grenfell Tower navždy pripomenutý – či už vo forme pamätníka, múzea alebo iného symbolu, ktorý zabezpečí, že táto tragédia nebude nikdy zabudnutá.
Jedno je však isté: boj za spravodlivosť a lepšie bezpečnostné normy pre sociálne bývanie v Británii pokračuje.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies