Ministerstvo zdravotníctva Ugandy 30. januára 2025 oznámilo novú epidémiu vírusu Ebola v Sudáne (SVD), ktorej prvým zdokumentovaným prípadom bol 32-ročný zdravotnícky pracovník v nemocnici Mulago National Referral Hospital v Kampale. Napriek vážnosti situácie sa mnohí Ugandčania sťažujú na nedostatočnú komunikáciu vlády a na ekonomické dôsledky epidémie.
Strach, konšpiračné teórie a zdravotnícke výzvy
Uganda zažila svoju siedmu epizódu eboly a piatu epidémiu kmeňa SVD, ktorý má viac ako 40 % úmrtnosť. Počas predchádzajúcej epidémie v roku 2022 sa
32-ročný vodič kamiónu Edward Kayiwa obával, že ak sa nechá hospitalizovať,
lekári ho namiesto liečby usmrtia. Po dvoch dňoch si však uvedomil, že niektorí
pacienti sa zotavujú, a rozhodol sa zavolať sanitku.
Rovnako ako v minulosti, aj teraz bojujú zdravotníci s pretrvávajúcimi poverami a konšpiračnými teóriami. Pacient, ktorý bol prvým potvrdeným
prípadom v najnovšej epidémii, navštívil tradičného liečiteľa predtým, než
vyhľadal odbornú lekársku starostlivosť. Rodina sa dokonca snažila exhumovať
jeho telo, aby ho pochovala podľa moslimských tradícií, čo však mohlo viesť k
ďalšiemu šíreniu infekcie.
Nedostatočná komunikácia a rozhorčenie v turistickom sektore
Mnohí odborníci upozorňujú na chýbajúci prístup k informovaniu verejnosti. Vláda sa rozhodla poskytovať aktualizácie len každých štrnásť dní, čo podľa
kritikov vedie k neistote a nárastu dezinformácií.
Podnikatelia v cestovnom ruchu varujú pred negatívnym dopadom epidémie na priemysel, keďže viaceré krajiny, ako USA, Spojené kráľovstvo a Maurícius, varovali svojich občanov pred cestovaním do Ugandy. Martin Mugara, štátny tajomník pre cestovný ruch, kritizoval zdravotnícke orgány za spôsob, akým epidémiu oznámili. Podľa neho mohla lepšie strategické informovanie zabrániť masovým zrušeniam rezervácií v hoteloch a safari destináciách.
Očkovanie a skepticizmus verejnosti
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzdvihla Ugandu za rýchlu implementáciu klinického testovania vakcíny proti SVD len štyri dni po potvrdení epidémie. Napriek tomu je v krajine vysoká nedôvera voči očkovaniu. Zo väčšiny zdravotníkov a pacientov, ktorí boli v kontakte s prvým nakazeným, vakcínu prijal len jediný človek.
Dr. Bruce Kirenga z Makerere University, ktorý vedie vakcinačné testy, zdôraznil potrebu kvalitnejšej informovanosti: „Mojou úlohou je odstrániť tento skepticizmus. Podarilo sa mi to počas COVIDu a podarí sa mi to aj teraz.“
Ako zlepšiť situáciu?
Podľa odborníka na verejné zdravie, Freddieho Ssengoobu, musí vláda poskytovať presnejšie a pravidelné informácie o situácii. „Všetci sme v neistote a potrebujeme vedieť, čo sa deje,“ povedal.
Preživší pacienti ako Kayiwa varujú ostatných, aby neverili hoaxom a špekuláciám, ktoré môžu ohroziť životy. „Keď som bol v nemocnici, videl som mnoho ľudí zomrieť. Ebola nie je žart,“ dodal.
Ak Uganda chce efektívne zvládnuť túto epidémiu, bude potrebovať nielen lepší zdravotný systém, ale aj otvorenú a transparentnú komunikáciu s verejnosťou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies