BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Kamil Šaško na dnešnej tlačovej konferencii zhodnotil svoje štvormesačné úradovanie v rezorte. Nevyhol sa situácii vo VšZP, ani dohode s LOZ.
Štyri mesiace na ministerstve boli pre šéfa rezortu Kamila Šaška obdobím plným intenzívnej práce, odvážnych rozhodnutí a významných výsledkov.
Poukázal na to, že v čase, keď rezort čelil náročným výzvam, dokázal dosiahnuť kľúčové úspechy. Tie prispeli k stabilizácii a rozvoju zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov na Slovensku.
Dohoda s LOZ. Odvrátenie výpovedí lekárov
Konkrétne opatrenia bol nútený prijať už od prvého dňa vo svojej funkcii. K tým podstatným patrí napríklad dohoda s Lekárskym odborovým združením. Predchádzalo tomu navýšenie platov zdravotníkov o 112 miliónov eur.
Parlament na základe dohody následne schválil významný balík zdravotníckych zákonov. Cieľom bolo zabezpečenie stability zdravotníctva a ochrana pacientov. Podarilo sa tak odvrátiť výpovede lekárov, a neohrozilo sa tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Sledujem každé euro
„Mojou úlohou je sledovať každé jedno euro, ktoré do zdravotníckeho systému pritečie, aby slúžilo v maximálnej možnej miere v prospech pacienta.“ Kamil Šaško to zdôraznil ešte pri svojom vymenovaní do funkcie.
Hrozil kolaps VšZP
Jeho ďalšou dôležitou úlohou bol odklon od hrozby kolapsu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Rezort zdravotníctva tam zaviedol opatrenia na stabilizáciu finančného manažmentu.
V poisťovni sa zrealizovalo transparentné výberové konanie na vedenie. Prijali sa aj potrebné manažérske opatrenia. Odvrátila sa tak hrozba ozdravného plánu. VšZP napokon dosiahla efektívne hospodárenie.
Najväčšia výstavba a obnova nemocníc
„V súčasnosti prebieha historicky najväčšia výstavba a obnova nemocníc na Slovensku. Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti budujeme úplne novú nemocnicu v Banskej Bystrici a Martine, v Poprade sa realizuje komplexná obnova a prestavba nemocnice. Modernizujeme aj ďalšie nemocnice a zdravotnícke zariadenia po celom Slovensku, čo výrazne zlepší kvalitu aj dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch,“ vysvetlil Šaško.
Diskusie v krajoch
Minister tiež podotkol, že ešte koncom minulého roka absolvoval diskusie v jednotlivých krajoch. Viedol diskusiu s odborníkmi i občanmi. Na základe nej vznikol konkrétny plán, ktorý je súčasťou pracovného programu ŠANCA PRE ZDRAVIE. A práve ten odráža výzvy aj hlavné priority sektora.
Medzinárodné úspechy
Kamil Šaško v rámci návštevy Holandska rokoval o projekte výstavby novej detskej onkologickej nemocnice. To predstavuje krok k posilneniu špecializovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Uskutočnilo sa aj rokovanie s európskym komisárom pre zdravie, čo výrazne prispelo k odvráteniu pokuty pre Slovenskú republiku.
Konsolidačné kroky v rezorte
Jedným z cieľov bolo aj zefektívnenie chodu ministerstva. Rezort znížil počet zamestnancov o 10 percent.
Centralizácia riadenia nemocníc
Spustil aj prvú fázu centralizácie riadenia nemocníc. Do zdravotníctva v tomto roku ide naviac o jednu miliardu eur. Ďalších 212 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti prispeje k modernizácii zdravotníckej infraštruktúry. Zvýši sa tak počet nových alebo zrekonštruovaných nemocničných lôžok.
Dostupnosť nových inovatívnych liekov
Pracuje sa tiež na zlepšení dostupnosti nových inovatívnych liekov pre slovenských pacientov.
„Prevenciu považujem za kľúčovú, preto ju maximálne budem podporovať a spravím všetko preto, aby sme zvýšili dostupnosť programov a informovanosť ľudí o možnostiach, ktoré majú,“ povedal Šaško.
Zdôraznil tiež, že „toto obdobie je dôkazom, že aj v náročných podmienkach dokážeme dosiahnuť významné úspechy. Zdravotníctvo musí stáť na pevných základoch - prevencii, efektívnom manažmente a stabilnom financovaní.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies