Josef Fritzl, muž, ktorého meno sa stalo synonymom pre jedno z najotrasnejších zločinov v histórii Rakúska, plánuje požiadať o podmienečné prepustenie. Tento 89-ročný odsúdenec, ktorý bol v roku 2009 uznaný vinným zo znásilnenia, incestu a falošného väznenia vlastnej dcéry Elisabeth, očakáva, že ho na slobode privíta dav ľudí s oslavnými fanfárami. Skutočnosť je však úplne iná.
Žiadosť o prepustenie a právne kroky
Fritzlov právny tím oznámil, že v marci tohto roku podajú oficiálnu žiadosť o podmienečné prepustenie. Jeho advokátka Astrid Wagner uviedla, že ak súd žiadosť zamietne, plánujú sa odvolať. Wagnerová
verí, že Fritzl by mohol byť na slobode už v roku 2025. Napriek svojmu vysokému
veku a zdravotnému stavu vraj stále dúfa, že sa vráti do oblasti, kde kedysi
žil, a bude žiť osamotene. Realita je však taká, že žiadna rodina ani priatelia
s ním už nechcú mať nič spoločné.
Očakávania vs. realita
Fritzl údajne verí, že po prepustení ho budú ľudia vítať s nadšením, hudbou a potleskom. „Je to fantázia. Nemyslím si, že si uvedomuje, čo si o ňom svet
skutočne myslí,“ uviedla jeho právnička. Podľa nej si Fritzl sám uvedomuje, že
jeho rodina s ním už nikdy nebude chcieť komunikovať, a tento fakt rešpektuje.
Jeho predstava o slávnostnom návrate je však vzdialená od reality. Obyvatelia Rakúska sú zhrození už len pri pomyslení na to, že by sa tento muž mohol opäť pohybovať na slobode. Jeho bývalá manželka Rosemarie sa s ním rozviedla krátko po odhalení zločinov a ani jeho vlastné deti s ním nechcú mať nič spoločné.
Život za mrežami
Po odsúdení na doživotie bol Fritzl držaný v prísne stráženej psychiatrickej jednotke, no v roku 2023 ho previezli do bežnej väznice v Stein, kde sa momentálne nachádza. Podľa Wagnerovej trávi dni čítaním a sledovaním televízie. „Má rád novú väznicu, je tam viac mladých ľudí, ale nemá žiadnych priateľov a nikto ho nenavštevuje,“ povedala jeho advokátka.
Zdravotný stav Fritzla sa síce zhoršuje, údajne trpí Alzheimerovou chorobou, no jeho právnička tvrdí, že fyzicky je stále vo veľmi dobrej kondícii. „Myslím si, že môže žiť až do stovky,“ dodala.
Hrozba pre spoločnosť?
Jedným z hlavných argumentov jeho obhajoby je tvrdenie, že vo svojom veku už nepredstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť. Psychiatrička Adelheid Kastner, ktorá ho v minulosti vyšetrovala, dospela k záveru, že už nepredstavuje hrozbu, čo viedlo k jeho presunu do bežnej väznice. Táto skutočnosť však nemení fakt, že jeho činy zanechali v rakúskej spoločnosti hlbokú jazvu.
O osude Josefa Fritzla rozhodne súd v najbližších mesiacoch. Očakáva sa však, že jeho žiadosť o prepustenie vyvolá pobúrenie nielen medzi jeho obeťami, ale aj v celej rakúskej verejnosti. Otázkou zostáva, či súd pristúpi na jeho požiadavky, alebo či tento muž zostane za mrežami do konca svojho života.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies