Sýrsky minister zahraničných vecí Asaad Hassan al-Shaibani sa zúčastňuje medzinárodnej konferencie v Paríži, kde sa budú riešiť kľúčové témy, ako je politická transformácia krajiny a možné zrušenie sankcií Európskej únie. Ide o jeho prvú oficiálnu návštevu Európy od zosadenia bývalého prezidenta Bašára al-Asada a prvé vystúpenie v Európskej únii od jeho účasti na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v januári.
Stretnutie svetových a regionálnych mocností
Konferencia, ktorá sa začne vo štvrtok o 14:30 (13:30 GMT), privíta zástupcov skupiny G7 (Veľká Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty). Prítomní budú aj vyslanci zo Sýrie susediaceho Turecka a viacerých štátov Perzského zálivu. Cieľom stretnutia je koordinovať snahy o mierovú transformáciu Sýrie, zaistenie jej suverenity a bezpečnosti, ako aj mobilizácia podpory zo strany hlavných regionálnych a medzinárodných partnerov.
Témy diskusií: sankcie, spravodlivosť a pomoc
Jednou z hlavných tém konferencie bude aj prechodná spravodlivosť a boj proti beztrestnosti. Medzinárodná organizácia Human Rights Watch v otvorenom liste členským štátom Európy zdôraznila dôležitosť inkluzívnej rekonštrukcie krajiny a zásadného zapojenia sýrskej občianskej spoločnosti do týchto procesov.
Konferencia je treťou v poradí po stretnutiach v Akabe a Rijáde, ktoré sa konali po zosadení al-Asada v decembri. Hoci nebude zameraná na získavanie finančných prostriedkov, dôležitou súčasťou diskusií bude aj možné zrušenie sankcií voči Sýrie. Európska únia už podnikla kroky na ich uvoľnenie, ale pokrok zatiaľ brzdí nesúhlas Cypru a Grécka v dôsledku nevyjasnených námorných hraníc medzi Sýrie a Tureckom.
Nové vedenie a jeho snahy
Nová dočasná sýrska vláda na čele s Ahmedom al-Šaráom sa usiluje presvedčiť medzinárodnú komunitu o svojom záväzku na mierovú a demokratickú transformáciu moci a ochranu práv menšín. V januári sa de facto vodca stal dočasným prezidentom.
Vláda aktívne lobuje za zrušenie sankcií, najmä v oblasti financií, aby pomohla obnoviť sýrsku ekonomiku, ktorá po 13 rokoch vojny utrpela obrovské škody a vyhnala milióny Sýrčanov z krajiny. Európski ministri zahraničných vecí sa 27. januára dohodli na postupnom uvoľňovaní sankcií, začínajúc so strategickými sektormi, ako je energetika. Tento krok nasledoval po rozhodnutí Spojených štátov uvoľniť sankcie na dary palív a elektriny do Sýrie na obdobie šiestich mesiacov.
Očakávané výsledky
Medzinárodná konferencia v Paríži bude dôležitým krokom v snahe o stabilizáciu Sýrie a zlepšenie jej vzťahov s Európskou úniou. Hoci nezabezpečí okamžité finančné injekcie, mohla by vytvoriť platformu pre budúcu pomoc a hospodársku obnovu krajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies