WASHINGTON - Zastavenie financovania americkej vlády má síce negatívny vplyv na fungovanie mnohých vládnych úradov a inštitúcií v USA, ale tentoraz aspoň nehrozí zopakovanie situácie spred 17 rokov, keď sa vtedajší prezident Bill Clinton počas tzv. shutdownu zaplietol so stážistkou Monikou Lewinskou.
Biely dom totiž oznámil, že okrem iných zamestnancov sa bude musieť zaobísť aj bez stážistov, informoval americký denník Pacific Standard, z ktorého ju prevzali viaceré európske denníky.
Denník Washington Post dodal, že na neplatenej dovolenke sú tri štvrtiny zamestnancov Bieleho domu, v službe ich zostáva 129. Počas posledného "shutdownu" v roku 1995 v Bielom dome pracovalo 90 zo 430 zamestnancov - tí, čo zastávali dôležité funkcie, a stážisti, vrátane Lewinskej. "Bez shutdownu by možno mala šancu podať si s prezidentom akurát tak ruku," napísal komentátor denníka Pacific Standard a bývalý zamestnanec Bieleho domu Seth Masket. Úlohou stážistov v Bielom dome je roznášať kávu a obsluhovať kopírky, pripomenul.
Monicagate koncom 90. rokov 20. storočia hlboko zasiahla politickú scénu USA a mala závažné politické dôsledky, keďže vyústila do procedúry impeachmentu prezidenta, poznamenala voľby v rokoch 1998 a mala negatívny dopad na popularitu Clintonovho viceprezidenta Ala Gora, keď sa v roku 2000 uchádzal o funkciu prezidenta USA. História sa však nebude opakovať, keďže hovorca Bieleho domu Jay Carney v noci na pondelok oznámil, že stážisti počas kritického obdobia pracovať nebudú, pripomenul francúzsky spravodajský server Slate.fr.
Podobne je na tom spolu 800.000 štátnych zamestnancov, ktorí sa v utorok úderom polnoci miestneho času (06.00 h SELČ) ocitli na nútenej neplatenej dovolenke, keďže americká vláda je prvýkrát po 17 rokoch v platobnej neschopnosti. "Shutdown" je dôsledkom toho, že Kongres do utorka neschválil rozpočet na nový fiškálny rok.
Voľno má aj asi 2000 zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý v utorok oslavoval 55. výročie svojho založenia. Do práce nechodia ani zamestnanci rezortu dopravy, tento fakt by sa však v leteckej či železničnej doprave nemal nijako prejaviť. Žiadatelia o povolenie nosiť zbraň však musia počítať s dlhšou lehotou na vydanie dokladu. Už dohodnuté schôdzky s klientmi pre nedostatok personálu rušia aj niektoré daňové úrady.
Kvôli zastaveniu financovania americkej vlády odchádzajú z New Yorku sklamané stovky turistov, ktorí môžu Sochu slobody obdivovať len z diaľky, keďže je pre verejnosť, rovnako ako aj ostrov, na ktorom stojí, neprístupná. Väčšina turistov je nespokojná, pretože si vstupenky do Sochy slobody kúpili cez internet a namiesto jej návštevy im ako náhradu ponúkajú vyhliadkovú plavbu loďou.
"Úbohú plavbu loďou za 40 dolárov? To si môžu nechať," vyhlásila brazílska turistka. "Je to šialené, zavrieť všetko len tak, z jedného dňa na druhý," uviedol francúzsky pár, ktorý je v New Yorku na svadobnej ceste a ktorý stále dúfa, že do nedele sa situácia vyrieši. "Nakupovali sme cez internet a nikto nás na to neupozornil. Je to frustrujúce," uviedla Austrálčanka Emily. Ako však pripomína Washington Post, spravodajské televízie informujú o tom, že štátom spravované inštitúcie sú zatvorené.
Francúzsky spravodajský server Slate.fr informoval, že platobná neschopnosť americkej vlády sa vo Francúzsku prejavuje aj zneprístupnením amerických vojenských cintorínov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies