BERLÍN - Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich dnes v súvislosti s kauzou americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) vytkol americkým úradom mätúcu informačnú politiku, uviedla tlačová agentúra DPA.
Na mimoriadnej schôdzi Bundestagu, ktorá sa zaoberá následkami odpočúvacej aféry, Friedrich povedal, že Američania musia vysvetľovať, a nie sa zamotávať do rozporuplných skutočností. Dodal, že to platí aj pre údajné odpočúvanie mobilného telefónu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Friedrich vysvetlil, že mlčanie Spojených štátov spôsobuje, že sú potom rôzne sprisahanecké teórie. Podľa jeho slov treba narušenú dôveru obnoviť väčšou otvorenosťou americkej strany.
Na dnešnej mimoriadnej schôdzi Bundestagu je plánovaná aj diskusia o aktivitách NSA. Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden zverejnil množstvo tajných dokumentov, čo rozbehlo aféru. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že NSA mala roky odpočúvať aj Merkelovej mobilný telefón. Merkelová sa v Bundestagu priamo k odpočúvaniu svojho mobilného telefónu nevyjadrila. Povedala však, že obvinenia sú veľmi vážne a dôležité i pre rokovania o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA. Pri takých rokovania ide vždy aj o dôveru. Zároveň však zdôraznila význam vzťahov Nemecka a USA.
Spojené štáty hľadajú Snowdena za vyzradenie tajných dokumentov. Američan dostal dočasný azyl v Rusku. Nemecká Ľavica (Die Linke) a Zelení požadujú, aby v Nemecku vznikol vyšetrovací výbor na preverenie sledovacích aktivít amerických tajných služieb. Snowdena chcú priviezť do Nemecka ako svedka. Možnosť vytvorenia vyšetrovacieho výboru nevylúčili ani kresťanskí demokrati a sociálni demokrati. Pracovníci nemeckých tajných služieb a zástupcovia nemeckej vlády v súčasnosti rokujú so Spojenými štátmi o protišpionážnej dohode. Užitočnosť takej dohody je sporná, mieni DPA. Otázkou zostáva, až pokiaľ by sa išlo s prísľubmi a či by ich Američania aj prísne dodržiavali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies