BRATISLAVA - Pri vzniku firiem sa bude počiatočný vklad ukladať na samostatný účet.
Zakladatelia firiem musia peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nemôžu nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorá dnešným dňom nadobúda účinnosť.
Právnu normu pripravil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Po novom už teda zakladatelia firiem nemôžu využiť doteraz často používané splatenie peňažného vkladu v hotovosti k rukám správcu vkladu. S peniazmi uloženými na samostatnom účte môžu spoločnosti nakladať aj pred ich vznikom, ale iba v prípade, ak ide o úhradu nákladov súvisiacich so založením spoločnosti podľa spoločenskej zmluvy, či ak ide o vrátenie peňažného vkladu s úrokom.
Podľa Roberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) je toto opatrenie robené v kontexte boja s daňovými únikmi. On sa ale domnieva, že takýmto spôsobom sa proti podvodníkom nepodarí zasiahnuť. "Opatrenie sa bude dať jednoducho obísť, zakladateľ spoločnosti si peniaze požičia, a potom ich po vzniku firmy vráti," uviedol.
Novinka podľa neho môže zvýšiť transakčné náklady pri vznikoch firiem, a to všetkým, aj tým serióznym podnikateľom. "Skôr by sa malo postupovať tak, že by sa nároky smerom na základné imanie znižovali," podotkol Kičina. Napríklad by sa podľa neho mohli zakladať takzvané "jednoeurové eseročky", ale zároveň by sa mala posilňovať zodpovednosť štatutárov firiem. Teda, že by pri porušení zákona zodpovedali osobným majetkom do výšky základného imania spoločnosti.
Opozičný poslanec NR SR za SaS a bývalý minister práce Jozef Mihál upozornil, že takéto opatrenie sťaží podmienky najmä pri vzniku spoločností s ručením obmedzeným. Pri ich vzniku je povinný minimálny vklad 5000 eur. "Majitelia budú musieť mať 5000 eur, ktoré budú istý čas v zálohe. Takúto podmienku je niekedy ťažké splniť," upozornil.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies