NEW YORK - Boje medzi provládnymi vojakmi a vzbúrencami v Južnom Sudáne si tento týždeň vyžiadali už asi 500 mŕtvych a 800 zranených. V utorok o tom informovala Bezpečnostná rada OSN (BR OSN), ktorá sa situáciou zaoberala.
Šéf mierotvornej misie OSN Herve Ladsous rade povedal, že asi 20 000 ľudí opustilo svoje domovy a ukrylo sa v priestoroch OSN v hlavnom meste Juba. Presný počet obetí na životoch nie je známy, keďže údaje získané z nemocníc a márnic sa nedali nezávisle overiť. Okrem hlavného mesta Juba prebiehajú boje aj v meste Pibor. BR OSN vyjadrila v tejto súvislosti "vážne znepokojenie" a vyzvala na okamžité zastavenie násilia.
Juhosudánsky prezident Salva Kiir obvinil z pokusu o prevrat vojakov, ktorí zostávajú verní bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi. Ten je označovaný za Kiirovho úhlavného súpera, čo viedlo k jeho júlovému odvolaniu z funkcie. Úrady v posledných dňoch zadržali desať Macharových prívržencov vrátane exministrov, sám bývalý viceprezident je však stále na úteku. BR OSN vyzvala obe strany konfliktu, aby začali rokovať o jeho ukončení.
Kiir v júli odvolal celú vládu ako aj viceprezidenta Machara, čo v najmladšej krajine sveta vyvolalo nové obavy z nestability. Mnohí z ministrov boli kľúčovými postavami v Sudánskom ľudovooslobodzovacom hnutí alebo jeho ozbrojeného krídla, ktoré v rokoch 1983 až 2005 viedlo krvavú vojnu proti vláde v Chartúme. Zmeny na politickej scéne boli najväčšími od vyhlásenia nezávislosti Južného Sudánu, ktorý vznikol v júli 2011 oddelením od Severu. Napriek ropnému bohatstvu je krajina jednou najchudobnejších na svete a zostáva do značnej miery závislá od zahraničnej pomoci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies