BRATISLAVA - Cieľom návrhu je zavedenie maximálnej výšky celkových nákladov spotrebiteľa pri pôžičkách.
KDH chce, aby pôžičkové a nebankové spoločnosti mohli za poskytnutie spotrebiteľského úveru pýtať od svojich dlžníkov úrok maximálne do výšky úrokového stropu. Prikázať im to chce cez návrh novely zákona o spotrebiteľských úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ktorý predložili do parlamentu poslanci KDH Pavol Zajac, Ján Hudacký a Ján Figeľ. Cieľom návrhu je zavedenie maximálnej výšky celkových nákladov spotrebiteľa pri pôžičkách. Ako povedal pre agentúru SITA Zajac, nebankovky alebo pôžičkové spoločnosti ponúkajú rýchlu a krátkodobú pôžičku, pričom si k úveru prirátavajú rôzne poistenia, poplatky alebo doplatky. Takto sa neúmerne navyšujú celkové náklady za poskytnutý spotrebiteľský úver. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) takto dosiahne hodnotu tisíc až desiatky tisíc percent. „Návrh zákona, ktorý sme s kolegami predložili do parlamentu, určuje, že celkové náklady za poskytnutie spotrebiteľského úveru nesmú prevýšiť sumu, ktorá bude určená vyhláškou ministerstva financií. Inak bude zmluva neplatná,“ povedal Zajac.
Súčasťou predloženého návrhu zákona je aj vyhláška, ktorou sa určí maximálna výška. Tú nesmú prevýšiť celkové náklady spotrebiteľa za poskytnutý úver. Podľa vyhlášky bude maximálna hranica celkových nákladov spotrebiteľa určená ako 2-násobok priemernej hodnoty RPMN pre daný typ spotrebiteľského úveru. Zároveň táto hodnota nesmie prekročiť 4-násobok hodnoty váženého priemeru priemerných hodnôt RPMN a priemernej úrokovej miery za všetky typy spotrebiteľských úverov. Tieto hodnoty priemernej RPMN a váženého priemeru sú pravidelne kvartálne zverejňované Ministerstvom financií SR na jeho webovej stránke a pohybujú sa v úrovni od 3,9 až do 75,5 percent. Hodnota váženého priemeru priemerných hodnôt RPMN za 3. štvrťrok 2013 mala podľa MF SR hodnotu 18,05 %. Výška celkových nákladov, t.j. povolených úrokov, bude závislá od druhu úverov, sumy a dĺžky splatnosti.
Zajac upozornil, že do júna 2010 bol v platnosti zákon o spotrebiteľských úveroch, ktorý určoval maximálnu výšku odplaty za poskytnutie spotrebiteľského úveru. Tá bola upravovaná nariadením vlády SR. „Tento strop však z nového zákona o spotrebiteľských úveroch vypadol,“ konštatoval Zajac.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies