BRATISLAVA – Rovný tucet osobností slovenskej vedeckej, medicínskej, hospodárskej, umeleckej a športovej sféry si v nedeľu večer (19.1.) na scéne Slovenského národného divadla prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2013.
Ocenená dvanástka v 17. ročníku vzišla z nominovaných 33 osobností a súborov. Sú nimi cyklista Peter Sagan, moderátor a publicista Michal Tvarožek, prezident zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak, súbor Quasars Ensemble, architekt Irakli Eristavi, výskumník Marián Janák, dizajnér Michal Staško, herečka Táňa Pauhofová, spevák Richard Müller a skupina Fragile, Mariana Kováčová za filantropiu. Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo si odniesli predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók, druhým bol spevák skladateľ Miroslav Žbirka.
"Je to veľká pocta na jednej strane, ale aj záväzok na strane druhej. To krídlo nepatrí len mne, ale patrí stovkám ľudí, ktorí sa starajú a pomáhajú obetiam domáceho násilia a robia tento svet trocha lepším. Prvý podnet k tejto práci bol pred viac ako 23 rokmi, keď som robila diplomovú prácu na špeciálnej pedagogike. Tam som zistila, že mnoho detí, ktoré boli zatvorené do výchovných ústavov, boli týrané a sexuálne zneužívané. To ma naštartovalo, povedala som si, že to nie je dobré, keď týrané deti skončia v takýchto zariadeniach, že im treba pomôcť skôr," povedala pre TASR Mariana Kováčová, ocenená v kategórii filantropia.
"Je to veľmi príjemný pocit. Je to ťažká práca fungovať v tomto á capella žánri, je za tým veľa driny. Boli mesiace, keď sme spali štyri-päť hodín. Krídlo funguje ako ďalšia motivácia. My sme sa ešte pred týmto galavečerom dohodli, že urobíme druhé kolo turné, teda Hlasy II na jeseň 2014, takže naši fanúšikovia sa majú načo tešiť. Každopádne som rád, že takéto oceňovanie vôbec existuje a dáva priestor vidieť množstvo úžasných ľudí, ktorí na Slovensku sú," uviedol šéf skupiny Fragile Braňo Kostka.
"Každý, kto povie, že to s ním nič neurobí, alebo je mu to ľahostajné, tak klame. Každá cena poteší, pretože ste niekoho zaujali. Buď odbornú porotu, alebo v prípade diváckej ankety fanúšikov. Mám radosť a tento krát som naozaj nečakal túto cenu, keď som videl ďalších nominovaných v našej kategórii. Ale želanie sa stalo realitou," doplnil Richard Müller.
Irakli Eristavi, ocenený v kategórii architektúra, v reakcii povedal: "Krištáľové krídlo pre mňa znamená predovšetkým motiváciu do ďalších výkonov na poli architektúry. Rekonštrukcia bývalých kasární bol projekt, ktorý trval tri roky, samotná realizácia bola stlačená do jedného roka. Bolo veľmi náročné celé to koordinovať a udržať koncept tak, aby čo najviac zodpovedal pôvodnej predstave. Verím, že sme Košičanom vytvorili infraštruktúru, ktorá bude slúžiť ďalšie desaťročia."
"Počas vyhlasovania ocenených som vo vedľajšej sále hrala v predstavení Madame Bovary. O ocenení som sa dopočula, keď som prebiehala z jedného výstupu na druhý. Som šťastná, počas predstavenia som nato nemala čas, ale teraz sa už teším a je mi to veľkou cťou. Akékoľvek ocenenie je krásna vec za tú energiu, čo človek do toho dáva," konštatovala Táňa Pauhofová.
"Je to úžasné, priznám sa, nečakal som takéto ocenenie, chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientoval, čo to pre mňa znamená. Prinútilo ma to trošku si premietnuť svoje doterajšie aktivity, čo sa prejavilo aj v mojej improvizovanej reči. Ale myslím, že nie je zlé na chvíľu sa obzrieť, čo za nami je. Urobil som to teraz, mal som celý rok na to, aby som pripravil DVD z toho, čo sme už kedysi nakrútili. Jedno už vyšlo v Českej televízii a na jednom sa ešte pracuje so Slovenskou televíziou," povedal pre TASR Miro Žbirka.
"Náš slogan znie - Premeňme sny na hodnoty, tie krídla sú sny. Hodnoty je potrebné si vážiť a udržať ich. Dnes sme ocenili dvanásť osobností z najlepších, ktorí denne prinášajú nové hodnoty. A mimoriadnou cenou môžeme oceniť aj tých, ktorí nespadajú do dnes známych kategórií. Tento ročník sme pripravovali rovnako precízne ako všetky doterajšie ročníky. Do programu sme prizvali aj umelcov z mladšej generácie," uviedla pre TASR autorka a producentka projektu Mária Vaškovičová.
"Tento ročník bol podľa mňa veľmi dynamický, prišli aj mladí umelci, to znamená, že sme dávali dohromady mladých s tými skôr narodenými a vyšlo to veľmi dobre. Všetky nominácie prešli aj cez Veľkú porotu, diskutovali sme o každej jednej nominovanej osobnosti. Podľa toho, čo predkladali jednotliví porotcovia, zanietene hovorili o týchto návrhoch. Som presvedčený o tom, že sú to výborné nominácie, mnohé sme si ešte sami preverili, ale osvojili sme si všetky. Sme radi a tešíme sa na osemnásty ročník," dodal predseda Veľkej poroty Gabriel Csolár.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies