BRATISLAVA – Ukrajina je súčasťou civilizovanej časti sveta a minister vnútra Robert Kaliňák verí, že po tlaku medzinárodného spoločenstva nevypukne na Ukrajine občianska vojna, ale dôjde k dialógu.
V prípade, že by sa nepokoje predsa len rozšírili a ľudia by začali z obavy o svoj život opúšťať svoje domovy, musela by podľa Kaliňáka reagovať Európska únia.
„Nebude to len naša otázka. Sme nakoniec krajina, ktorá má s Ukrajinou najkratšiu hranicu. Bude to určite téma, ktorá sa bude riešiť nielen medzi Poľskom, Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom, ale celoeurópsky, lebo ak má nastať nejaký exodus, budú to desaťtisíce ľudí,“ povedal Kaliňák po rokovaní brannobezpečnostného výboru. Minister vnútra pripomína, že slovensko-ukrajinská hranica spĺňa najprísnejšie kritériá, je dávaná za vzor a Slovensko je schopné veľmi rýchlo a operatívne reagovať. „Príchod utečencov pri konflikte je však niečo iné. Tam skôr musíte dvere otvoriť a pomôcť tým, ktorých ľudské práva sú ohrozené. Ale to by už bola vec európskeho rozhodnutia. Krajiny ako Slovensko, Poľsko, Maďarsko nie sú pripravené sami zvládnuť takú situáciu bez zahraničnej pomoci,“ vysvetlil Kaliňák.
Minister vnútra tiež naznačil, že priľahlé krajiny sú dramatickejšie ohrozené prípadným exodom Ukrajincov, pretože geografický profil slovenskej hranice neumožňuje masové prechody. „Ľudia, ktorí utekajú pri konfliktoch, sú vyčerpaní, vystresovaní a ustráchaní. Volia najjednoduchšiu a najľahšiu cestu a prechod cez slovenskú hranicu je mimoriadne komplikovaný,“ konštatoval Kaliňák.
Okrem toho si podľa neho treba zároveň uvedomiť, že Ukrajina stráži svoju hranicu stále vojensky. „Nestráži to polícia, ale vojenský útvar, ktorý je poskladaný z vojakov hraničnej stráže. Funguje tam stále 30 km pásmo, ktoré si môžeme pamätať z čias socializmu. Bude to aj na ich rozhodnutí, ak budú chcieť svoju hranicu vnútorne ustrážiť, tak tá hranica má stále parametre, aké mávala za čias Sovietskeho zväzu,“ doplnil minister. Zložka, ktorá stráži hranice, je podľa Kaliňáka podriadená priamo ukrajinskému prezidentovi.
Ministra vnútra sa na Ukrajinu pýtal nezaradený poslanec Daniel Lipšic. „Na Ukrajine môže nastať výbušný stav hroziaci občianskou vojnou. Potom môže byť v hre rozsiahla migrácia. Pôjde o humanitárnu krízu, ktorú musí riešiť aj Európska únia, ale tým, že máme hranicu s Ukrajinou, môže to byť pre SR nová výzva. Slovensko by sa na to malo pripraviť,“ poznamenal Lipšic.
Slovenská polícia v súvislosti s vývojom na Ukrajine monitoruje situáciu na našej spoločnej hranici. "Sme v kontakte s ostatnými službami policajného zboru a spolupracujeme aj s policajným pridelencom," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
U nášho východného suseda trvá už takmer dva mesiace vlna masových opozičných protestov. Vyvolalo ju novembrové rozhodnutie vlády nepodpísať dôležité dohody s Európskou úniou. Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Protesty sa po Vianociach opäť rozhoreli po tom, čo parlament schválil nové zákony sprísňujúce podmienky pre demonštrácie. Opoziční aktivisti tvrdia, že nepokoje zo stredy si vyžiadali najmenej päť mŕtvych, polícia hovorí o dvoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies