Poslancom vládnej strany aj preto odporučil, aby sa nenechali vtiahnuť do „opozičnej kampane“ a neschválili program mimoriadnej schôdze. Na mimoriadnej schôdzi chcela skupina opozičných poslancov o kauze diskutovať, Fico tvrdí, že "len chceli zneužiť parlament na útok na prezidentského kandidáta a spojiť ho s kauzou. Je to trápny a nezodpovedný pokus opozície takto zneužiť pôdu národnej rady. Takáto schôdza národnej rady jednoducho nemôže byť, lebo je o ničom. Bola by iba o špine,“ vyhasil Fico.
Podľa Fica je na tomto príbehu smiešne, že časť médií a opozícia disponujú neoficiálnym zoznamom obchodných spoločností, ktoré po predaji emisných kvót mali so spoločnosťou Interblue Group finančné vzťahy. Podľa Fica neoficiálny dokument predložil denník Sme Robertovi Kaliňákovi, keď s ním robil v máji 2010 rozhovor a „veľmi jasne a zainteresovane“ hovoril o dokumente aj predseda KDH Ján Figeľ v televíznej diskusnej relácii – obe udalosti boli pred parlamentnými voľbami. „Z tohto dokumentu nevyplýva nič, čo by akokoľvek spájalo Smer-SD s predajom emisných limitov,“ vyhlásil Fico. Dodal, že aj orgány činné v trestnom konaní požiadali o preverenie spomínaných informácií. Dostali odpoveď, že predovšetkým v rokoch 2010 a 2011, teda za vlády Ivety Radičovej, sa oficiálne v spolupráci so zahraničnými orgánmi preverovali finančné vzťahy medzi Interblue Group a firmami, ktoré s ňou po predaji emisií obchodovali. „Ani z tohto oficiálneho prešetrovania sa nepreukázalo žiadne prepojenie Smeru-SD a predaja emisií,“ dodal
Hoci k predaju emisií došlo za prvej Ficovej vlády, premiér stále kauzu spája výlučne so stranou SNS, ktorá vtedy ovládala rezort životného prostredia. „Ako predseda vlády som v roku 2009 a 2010 odvolal dvoch ministrov životného prostredia – nominantov Slovenskej národnej strany pre neschopnosť odpovedať na otázky súvisiace s týmto predajom,“ pripomenul Fico. Na konci vtedajšieho volebného obdobia ministerstvo životného prostredia zobral z portfólia SNS. Fico tvrdí, že vyšetrovanie kauzy malo vždy podporu jeho vlády a bude ju mať aj naďalej.
Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol. Polícia v januári potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Autor: Redakcia Netky