"Boj proti daňovým únikom sa nedá viesť zavádzaním nových daní. Argumentácia, že 60 % firiem neplatí dane, je nekvalifikovaná, pretože je veľký rozdiel neplatiť dane a nemať daňovú povinnosť," argumentuje Štefanec. "Ak niekto zámerne neplatí dane, je to podvodník. Ak sa však niekto dostane do účtovnej straty, je to normálna súčasť podnikania, čo sa bežne stáva pri obstarávaní hmotného majetku, investovaní alebo poklese zákaziek. Zaťažovať podnikateľa v tejto fáze môže byť až likvidačné," skonštatoval Štefanec, podľa ktorého vláda svojimi daňovými opatreniami len nahráva veľkým a ziskovým podnikom a naopak neúmerne zaťažuje malých, stratových a začínajúcich podnikateľov.
Poslanci do druhého čítania neposunuli ani návrh poslancov KDH, ktorí chceli upraviť podmienky pre malých poskytovateľov ubytovania. Podľa ich návrhu novely zákona o dani z príjmov by totiž súkromníci s menej ako piatimi lôžkami nemuseli platiť daň z príjmov, stačilo by sa im prihlásiť do špeciálneho registra a odvádzať miestnu daň z ubytovania. Kresťanskí demokrati chceli návrhom podľa ich slov legalizovať časť šedej ekonomiky.
Podpory sa nedočkal ani návrh skupiny nezaradených poslancov Národnej rady SR okolo Daniela Lipšica. Ich balíček legislatívnych návrhov pre mladé rodiny poslanci takisto neposunuli do druhého čítania. Poslanci chceli oslobodiť od platenia odvodov poberateľky rodičovského príspevku, ktoré zároveň pracujú na dohodu. Zároveň mali byť oslobodené od povinnosti podávať daňové priznanie, ak ich príjem z práce na dohodu za rok neprekročí nezdaniteľnú časť základu dane, čo je v tomto roku 3 736 eur. Ďalším návrhom bol návrh na zavedenie podávania rodinného daňového priznania, ale aj séria opatrení na zlepšenie dostupnosti vlastného bývania pre mladé rodiny.
Autor: Redakcia Netky