Pacienti budú môcť absolvovať predoperačné vyšetrenia u svojho všeobecného lekára. Novinka sa má týkať najmä mladých a zdravých ľudí, ktorí sa neliečia na viaceré ochorenia. Ročne sa na Slovensku vykoná 250 tisíc predoperačných vyšetrení, z toho približne polovica u pacientov, ktorí nie sú rizikoví. "Práve toto je cieľová skupina, ktorá by mala byť v budúcnosti riešená na úrovni predoperačného vyšetrenia v ambulanciách všeobecných lekárov," uviedol Ivan Poprocký z Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva (MZ).
Rezort cez odborné usmernenia zavádza do praxe nástroje, ktoré to umožnia. Ako vysvetlila hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo Monika Palušková, po tom čo napríklad chirurg indikuje zákrok, pacient sa vráti, tak ako tomu je aj v súčasnosti, k svojmu všeobecnému lekárovi, zmena je ale v tom, že ak nebude rizikový, všeobecný lekár ho môže pred operáciou vyšetriť. Prevezme tak prácu internistu, ktorého by inak musel pacient navštíviť tiež. Palušková pripomína, že všeobecný lekár pozná svojho pacienta najlepšie, vie o jeho diagnózach a vyšetreniach, ktoré už absolvoval, a takisto vie, čo ho ešte len čaká. "Vie vás v systéme usmerniť, aby bol cielený len na vás, aby ste nestrácali čas a nemuseli absolvovať veci, ktoré nie sú pre vás potrebné," zhodnotila hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo.
Pacientom by malo zjednodušiť prístup k zdravotnej starostlivosti aj ďalšie opatrenie MZ. Do budúcna by už nemuseli zbytočne cestovať za svojím špecialistom. Ten bude môcť delegovať výkony na všeobecného lekára, a to najmä v prípadoch, ak je pacient imobilný, vyžaduje si urýchlene starostlivosť, alebo je jeho bydlisko príliš vzdialené od špecializovanej ambulancie. Napríklad pacient so stredného Slovenska by tak nemusel cestovať pre odber krvi či vypísanie lístočka do hlavného mesta. Namiesto jeho špecialistu by to urobil všeobecný lekár. "Odborné usmernenie slúži na to, aby mal všeobecný lekár v rukách nástroj, aby sa vedel postarať o pacienta a špecialista, aby mohol delegovať veci, ktoré je možné vo všeobecnej ambulancii vykonať," zhodnotila Palušková. Ako pripomína, už v súčasnosti niektorí praktickí lekári takéto výkony robia, proces sa ale teraz štandardizuje a vytvorí sa zároveň i tlak na ostatných doktorov. Výkony budú na dobrovoľnej báze, všeobecný lekár ich teda môže i nemusí robiť.
Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa týmito usmerneniami snažia v čo najväčšej miere nahradiť chodenie pacienta od dverí k dverám, komunikáciou medzi lekármi. Prínos vidí najmä pre pacientov na dedinách. "Sú to práve tí ľudia, ktorí pre geografickú dostupnosť majú špecialistu ďaleko, takže pevne veríme, že práve táto cieľová skupina je tá, ktorá na tom bude najbenefitnejšie," zhodnotila ministerka. Pri otázke financovania, rezort zdravotníctva len konštatuje, že peniaze sa len presmerujú a to, čo by za výkon dostal špecialista, pôjde všeobecnému lekárovi.
"Pre nás je stredobodom záujmu pacient, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná podľa možností čo najbližšie k pacientovi, aby nemusel cestovať, zbytočne čakať a aby bola efektívna a predovšetkým individuálna," povedala Palušková. Opatrenia, ktoré pripravili, vníma ako základ pre ďalšie, ktoré ešte len prídu.
Usmernenie by mali byť v platnosti od marca toho roka.
Autor: Redakcia Netky