Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Do systému RAPEX - rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky ich nahlásili kontrolné orgány v Českej republike a vo Francúzsku. Ide o päticu výrobok, ktoré sú určené na nechty, vyrovnávanie vlasov a na zosvetlenie pokožky. Je možné, že sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Ako ďalej agentúru SITA informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, medzi nebezpečnou kozmetikou sú i dva prípravky na zosvetlenie pokožky. Oba obsahujú hydrochinón, ktorého prítomnosť v kozmetike na bielenie pokožky je v rozpore s európskymi nariadeniami.
Konkrétne ide o výrobok "Caro Light" na zosvetlenie pokožky značky Angel Cosmetics z Demokratickej republiky Kongo (Zair). Výrobok má 30 ml balenie vo forme oranžovej tuby s oranžovým vrchnákom a ide o lotion na bielenie pokožky s mrkvovým olejom.
Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje aj na výrobok na modeláciu nechtov pre profesionálne použitie s názvom "LENZ 3000 SERIES Liquid, HIGH PERFORMANCE" od značky LENZ pochádzajúci z Kanady. Výrobok zabalený v bielej plastovej fľaši obsahuje methyl methacrylate (90,2 %). Látka môže podráždiť pokožku a nie je vhodné ju vdychovať. "Ústav pre hodnotenie rizík v Nemecku (BfR) prehodnotil uvedenú koncentráciu látky vo výrobku a došiel k záveru, že výrobok môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia," uvádza sa v tlačovej správe, ktorú SITA poskytla hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Zdraviu nebezpečný je aj UV gél na nechty nemeckého pôvodu "Celest Plus" značky Onglemod. V ružovom priehľadnom géle na nechty balenom v 15 ml plastovom obale zistili prítomnosť antimónu (18 ppm), ktorý je podľa európskych pravidiel v kozmetike zakázaný. Prekročenú povolenú koncentráciu (0,3%) konzervantu - formaldehydu obsahuje podľa hlásenia zo systému RAPEX výrobok na vyrovnávanie vlasov pre profesionálne použitie "Hair Go Straight - COCO" od značky Hair Go Straight z USA. Výrobok v podobe ružovo-béžovej tekutiny je balený v 1 000 ml priesvitnej plastovej fľaši. Výrobok bol tiež nesprávne označený, chýbala na ňom adresa zodpovednej osoby a návod na použitie v jazyku štátu, kde sa predával.
Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webstránke Európskej komisie, konkrétne na: https://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/alerts/main/index.cfm?event=main.listNotifications.
Autor: Redakcia Netky