NITRA – Ústavný súd SR odmietol sťažnosť obce Tešedíkovo vo veci zmeny názvu obce. Potom, ako v minulom roku Vláda SR neodsúhlasila zmenu názvu na Pered, vedenie obce sa rozhodlo podať sťažnosť na ústavný súd.
Namietali porušenie ich základného práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných zaručeného Ústavou Slovenskej Republiky aj na postup vlády. V rozhodnutí ústavného súdu z 31. januára sa uvádza, že „sťažnosť Obce Tešedíkovo odmieta ako podanú neoprávnenou osobou a pre nedostatok právomoci Ústavného súdu SR.“ Starosta Tešedíkova Gyula Borsányi sa k rozhodnutiu nechcel vyjadriť a odkázal nás na právneho zástupcu obce.
„Vzhľadom na prebiehajúci stav vecí by som sa k tomu nerád vyjadroval, keďže chceme dosiahnuť nejaký cieľ a snažíme sa preto robiť všetky dostupné a zákonné kroky,“ informoval právnik Ivan Katona, ktorý obec Tešedíkovo v tejto veci zastupuje. Ako uviedol, v žiadnom prípade sa nevzdávajú a chcú dosiahnuť premenovanie obce. Už podali aj ďalšiu sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten to postúpil Krajskému súdu v Galante, ktorý zatiaľ vo veci nerozhodol.
Obyvatelia Tešedíkova ešte v roku 2012 v referende vyjadrili svoj názor, že chcú zmeniť názov obce na Pered, ktorý sa tu používal do roku 1948. Vyhláškou povereníka vnútra vtedy určili obci názov Tešedíkovo. Obec rešpektovala ľudí a požiadala o zmenu názvu. Minulý rok v októbri to vláda neodsúhlasila. Zásadné výhrady k zmene názvu mala Stála názvoslovná subkomisia Terminologickej komisie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Nesúhlas so zmenou názvu vyjadrila preto, že by podľa nej došlo k porušeniu zákona o obecnom zriadení a zákona o štátnom jazyku. Vláda podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka miestne referendum neignorovala, zákony však podľa neho hovoria jasnou rečou. „Názvy obcí musia byť v štátnom jazyku a navrhovaný názov je maďarský. Z nášho pohľadu je to pôvodný uhorský názov a nemyslíme si, že je dobré sa k nemu vracať, tak isto ako sa Bratislava nevráti k Pozsony," uviedol vtedy Kaliňák. "Pered to je univerzálny historický názov, to nie je maďarský názov, v maďarčine nemá žiadny význam. Používal sa v maďarčine aj v slovenčine," argumentoval minulý rok starosta Borsányi, ktorý upozornil, že navrhovanou zmenou názvu ich obce by zákony neboli porušené.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies