BRATISLAVA - Rast cien sa na Slovensku v januári zastavil. Inflácia meraná národnou metodikou totiž dosiahla podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) na medziročnej báze nulovú úroveň.
Spotrebiteľské ceny teda oproti januáru minulého roka ani nenarástli, ani neklesli. V decembri pritom ešte mierne rástli o 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v januári oproti decembru vzrástli o 0,2 %, kým v decembri oproti novembru naopak mierne klesli o 0,1 %.
V medziročnom porovnaní pritom vzrástli najmä ceny v odboroch vzdelávanie o 5,4 % a alkoholické nápoje a tabak o 2,5 %. Ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie stúpli o 1,5 %, zdravie o 1 % a potraviny a nealkoholické nápoje o 0,9 %. Odevy a obuv a rekreácia a kultúra zdraželi zhodne o 0,7 %. Naopak klesli ceny poštových a telekomunikačných služieb o 1,4 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a dopravy zhodne o 1,3 %, rozličných tovarov a služieb o 1 % a ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá sa znížili o 0,9 %.
Medzimesačne vzrástli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 2,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,7 %, zdravie, rekreáciu a kultúru a rozličné tovary a služby zhodne o 0,2 %. Mierne išli nahor aj ceny dopravy a hotelov, kaviarní a reštaurácií zhodne o 0,1 %. Oproti decembru klesli ceny odevov a obuvi o 1,9 %, ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,8 % a za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,3 %. Na úrovni decembra zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a tiež vzdelávania.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v januári dosiahla rovnako ako v decembri hodnotu 0,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v januári na medziročnej báze úroveň 0,2 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v januári na úrovni 0,6 %, pričom čistá inflácia na medzimesačnej báze predstavovala 0,1 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. V súčasnosti za pomalším rastom spotrebiteľských cien stojí predovšetkým rokmi krízy oslabený spotrebiteľský dopyt. Ten by nemal byť výraznejším impulzom k vyššiemu rastu cien ani v nasledujúcich mesiacoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies