Minulý týždeň Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že prepuknutie mpox (opičích kiahní), vírusovej infekcie, ktorá sa šíri úzkym kontaktom, predstavuje globálnu zdravotnú núdzovú situáciu už druhýkrát za dva roky. Epidémia mpox v Konžskej demokratickej republike sa rozšírila do susedných krajín a za posledný týždeň bolo zistených viac ako 1400 ďalších prípadov mpox.
Konžská demokratická republika (KDR) a ďalšie africké krajiny by mohli začať s očkovaním proti mpox v priebehu niekoľkých dní, uviedla v utorok popredná africká agentúra pre verejné zdravie.
Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC) spolupracujú s krajinami, ktoré zažívajú epidémiu mpox, na logistických a komunikačných stratégiách s cieľom zaviesť dávky vakcín, ktoré majú prísť na základe prísľubov Európskej únie, výrobcu vakcín Bavorsko Nordic, USA a Japonska.
Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň vyhlásila mpox za globálnu núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia už druhýkrát za dva roky, keďže v Afrike sa rýchlo šíril nový variant choroby.
„Ešte sme nezačali s očkovaním. Ak sme si istí, že je všetko na svojom mieste, začneme o pár dní. Koncom budúceho týždňa začnú vakcíny prichádzať do KDR a ďalších krajín,“ povedal generálny riaditeľ CDC pre Afriku Jean Kaseya na brífingu.
"Musíme sa uistiť, že manažment dodávateľského reťazca, logistika sú pripravené...a zabezpečiť, že táto vakcína bude bezpečne uskladnená a bude možné ju bezpečne podať ľuďom, ktorí ju potrebujú." Kaseya povedal, že štúdie o účinnosti rôznych vakcín budú v Afrike pokračovať, kým sa budú podávať injekcie, takže krajiny lepšie pochopia, ktoré injekcie sú v ich kontexte vhodné.
Africké štáty hlásili za posledný týždeň viac ako 1 400 ďalších prípadov mpox, pričom celkový počet prípadov v 12 afrických krajinách, kde bola mpox zistená, od začiatku roku 2024 dosiahol takmer 19 000, ukázala prezentácia afrického CDC.
Počet prípadov vzrástol o viac ako 100 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a Kaseya povedal, že je príliš skoro povedať, že prepuknutie mpox na kontinente sa zlepšuje.
Mpox, vírusová infekcia, ktorá spôsobuje hnisavé lézie a symptómy podobné chrípke, je zvyčajne mierna, ale môže zabíjať. V Afrike sa súčasne šíri viac ako jeden kmeň.
Kaseya povedal, že africké krajiny chcú skôr solidaritu, než aby sa s nimi zaobchádzalo nespravodlivo ako počas pandémie COVID-19. "Jasne žiadam našich partnerov, aby prestali myslieť na zákaz cestovania proti Afričanom, ktorý nás privedie späť k nespravodlivému zaobchádzaniu, ktoré sme mali počas obdobia COVID," povedal. „Solidarita znamená, že potrebujeme, aby ste nám poskytli primeranú podporu, pokiaľ ide o lekárske protiopatrenia,“ dodal s tým, že africké krajiny potrebujú pomoc pri zvyšovaní miery testovania, ako aj pri prístupe k vakcínam.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies