Vedci prezradili, ako môžete svojmu dieťaťu zabezpečiť lepší vývoj kognitívnych schopností. Stačí takto málo!
Doktor Jeremy Walsh s tímom vedcov realizovali štúdiu, v ktorej sa venovali pozorovaniu vývoja detského mozgu. Skúmali deti vo veku 8 – 11 rokov, ktoré sa v rámci bežného dňa venujú rôznym činnostiam. Dospeli však k alarmujúcim zisteniam. Deti, ktoré trávia pri elektronických zariadeniach ako počítače, tablety, mobily či televízia viac ako dve hodiny denne, majú približne o 5 percent nižšiu kognitívnu funkciu mozgu, než ich rovesníci venujúci sa rôznorodejšej činnosti.
Zdroj: Pixabay
Z výskumu jednoznačne vyplýva, že na kognitívne zdravie dieťaťa ma vplyv priebeh celého dňa. Zistilo sa, že najučenlivejšie sú práve tie deti, ktoré dodržiavajú vyvážený časový harmonogram a venujú sa viacerým činnostiam. Svoj čas trávia vonku, fyzickou aj psychickou aktivitou, pri elektronike a v neposlednom rade spánkom, ktorý je v tejto súvislosti mimoriadne dôležitý.
Vedci teda na základe svojich zistení rodičom odporúčajú, aby limitovali čas ich detí strávený pri elektronických zariadeniach a dohliadli na kvalitný, zdravý a dostatočne dlhý spánok. Práve tieto dve veci majú totiž na kognitívnom vývoji najvýznamnejší podiel. Zmenu v ich vnímaní si tak môžete všimnúť už po mesiaci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies