Európska vesmírna agentúra (ESA) podpísala v utorok s americkou stranou zmluvu vo výške vyše 129 miliónov eur na výrobu kozmickej lodi, ktorá bude súčasťou spoločného projektu s americkým vesmírnym úradom NASA. Cieľom je preskúmať, ako odkloniť potenciálne nebezpečný asteroid smerujúci k Zemi, informovala agentúra Reuters.
Podľa plánov má NASA vypustiť v júni 2021 kozmickú sondu DART k binárnej planétke Didymus, konkrétne na tzv. kolízny kurz s mesiačikom Dimorphos (neoficiálne sa mu predtým hovorilo "Didymoon", prípadne Didymos B), ktorý okolo hlavného asteroidu Didymos obieha. Informovali Novinky.cz.
Práve do tohto menšieho telesa má v roku 2022 pol tonová sonda naraziť. Stret stroja letiaceho rýchlosťou 21 600 km / h má aspoň trochu zmeniť dráhu vesmírneho telesa.
Vedci chcú otestovať, či by bolo možné pomocou kinetickej energie vychyľovať objekty, ktoré by mohli ohrozovať Zem, na bezpečnejšie dráhu. Jednoducho povedané - má to byť test pripravenosti na možné zrážky Zeme s telesami prilietajúcimi z kozmu.
NASA and the European Space Agency are teaming up for a joint project to explore how to potentially redirect a hypothetical asteroid headed to Earth pic.twitter.com/fFI0bWUx1g
— NowThis (@nowthisnews) September 17, 2020
Ako sa teraz zmluvne potvrdilo, ESA potom v októbri 2024 vypustí svoje plavidlo Hera, pomenované podľa bohyne z gréckej mytológie, aby zmapovalo výsledný impaktný kráter po zásahu sondy DART a zmerala hmotnosť asteroidu. K systému Didymos sa má dostať koncom roka 2026 na šesťmesačné prieskum.
Trojročná prestávka, ktorá oddeľuje misie DART a Hera, je podľa vedcov nevyhnutná. Očakáva sa, že pri náraze americkej sondy vznikne veľký oblak prachu a ľadu, ktorý na istú dobu znemožní pozorovanie a skúmanie Didymosovho súputníka. Vzhľadom k nízkej príťažlivosti dvojasteroidu bude trvať roky, než sa prach usadí.
"Ak misia NASA uspeje, išlo by o prvé nebeské teleso, ktoré by bolo ľuďmi zámerne posunuté," uvádza ESA.
Kým Didymos má priemer 780 metrov, tak Dimorphos, objavený roku 2003 českým astronómom Petrom Pravcom, iba 160 metrov. Aj onen menší objekt by ale podľa ESA disponoval dostatočnou veľkosťou na to, aby zničil celé mesto, ak by zasiahol našu planétu.
Didymos „na odstřel“ https://t.co/qp6SqCI4xV
— Česká Mysl (@MyslCeska) February 27, 2020
Metodu „kinetic impactor“ (test změny trajektorie asteroidu na kolizní dráze Země) představuje
Dr. Petr Pravec, pod jehož vedením česká spolupráce na tomto projektu probíhá. pic.twitter.com/9UgzHTP5MR
Hera, aparát o veľkosti stola, by sa mal počas zbierania dát autonómne pohybovať okolo asteroidu. Takisto má vypustiť 10-centimetrové minisatelity, ktoré budú schopné lietať oveľa bližšie k povrchu planétky.
Finálnym zámerom je zistiť základné parametre, podľa ktorých možno prepočítavať, aká hmotnosť a energia by boli potrebné k vychýleniu telies o iné, väčšie či menšie, rozmery. Len tak pôjde odhaliť, čo bude treba, ak niekedy v dohľadnej dobe vznikne potreba čeliť vplyvu asteroidu na Zemi.
Americká NASA a európska ESA už roky sledujú všetky nebeské telesá, ktoré sa pohybujú v oblasti obežnej dráhy Zeme a mohla by sa raz s našou planétou zraziť. Doteraz poznajú cez 21-tisíc asteroidov s priemerom sto metrov a viac, ktoré predstavujú riziko pre ľudskú civilizáciu.
Ako dodáva Reuters, misia pripomína film Armageddon z roku 1998, v ktorom Bruce Willis hrá člena tímu vyslaného k zničeniu asteroidu, aby zachránil Zem.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies