Alex Mashinsky, zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Celsius Network, sa stal jedným z najvýraznejších symbolov pádu kryptomenového trhu po masívnom prepade cien v roku 2022. Tento prepad odhalil slabiny mnohých spoločností, čo viedlo k ich bankrotom a k obvineniam z podvodov voči ich lídrom.
Priznanie Mashinského: Falošné sľuby a manipulácie
Mashinsky, ktorý kedysi predstavoval vzor úspešného podnikateľa v kryptomenovom sektore, sa 13. júla 2023 ocitol pred súdom v New Yorku. Bol obvinený v siedmich bodoch obžaloby vrátane podvodu, sprisahania a manipulácie s trhom. Po počiatočnom odmietnutí viny sa v novembri 2023 priznal k dvom obvineniam – komoditnému podvodu a manipulácii s cenou vlastného tokenu spoločnosti Celsius (CEL).
Mashinsky priznal, že zavádzal zákazníkov spoločnosti Celsius tvrdením, že regulačné orgány schválili ich program „Earn“. Tento program ponúkal používateľom možnosť ukladať kryptomeny ako Bitcoin či Ethereum a dostávať úroky až 18 % ročne. V skutočnosti však neexistoval žiadny regulačný súhlas. Zároveň priznal, že zatajil predaj svojich vlastných podielov v hodnote 42 miliónov USD, čím poškodil dôveru investorov.
Kryptomenový boom a pád
Spoločnosť Celsius Network, založená v roku 2017, bola jednou z mnohých firiem, ktoré ťažili z prudkého rastu kryptomenového trhu počas pandémie COVID-19. Celsius poskytoval kryptopôžičky a sľuboval vysoké úroky, čo prilákalo tisíce zákazníkov. Keď však v roku 2022 ceny kryptomien začali prudko klesať, spoločnosť čelila masívnemu odlivu vkladov a bola nútená vyhlásiť bankrot.
Celsius patril medzi prvé spoločnosti, ktoré skolabovali v tomto sektore, pričom ich nasledovali ďalší giganti, ako hedžový fond Three Arrows Capital a veriteľ Voyager Digital. Situácia v kryptomenovom priemysle sa ešte zhoršila po páde burzy FTX a usvedčení jej zakladateľa Sama Bankmana-Frieda z podvodu v hodnote 8 miliárd USD.
Dôsledky a odkaz pre budúcnosť
Mashinsky v súdnej sieni priznal svoje chyby a uviedol, že chce napraviť škody. V rámci dohody o vine sa vzdal možnosti odvolania, ak dostane trest nižší ako 30 rokov, čo je maximálny možný trest za jeho činy.
Tento prípad je pripomienkou, že napriek obrovskému potenciálu kryptomien sú investori vystavení riziku neetického správania a podvodov. Kryptomenový sektor potrebuje silnejšiu reguláciu a transparentnosť, aby sa predišlo podobným škandálom v budúcnosti.
Pád Alexa Mashinského symbolizuje turbulentné obdobie kryptomenového trhu, ktoré zmenilo pohľad na tento sektor. Hoci ceny kryptomien sa od roku 2022 mierne zotavili, dôvera investorov zostáva krehká. Príbehy ako Mashinského však môžu pomôcť budovať zodpovednejší a udržateľnejší kryptomenový priemysel.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies