NEW YORK - Domorodí Američania vyzvali na boj proti dlhodobému násiliu a sexuálnemu obchodovaniu s domorodými ženami počas 3. ročníka Národnej prehliadky domorodých národov Ameriky, ktorá sa konala v sobotu.
"Stále sme nezvestní a stále nie sme nahlásení ako nezvestní," povedala Junise Golden Feather Blissová, členka kmeňa Seaconke Wampanoag, pre Xinhua na prehliadke, na ktorej sa zúčastnili pôvodní Američania z viac ako desiatich kmeňov zo Spojených štátov, Kanady a Strednej a Južnej Ameriky.
V Spojených štátoch je 40 percent žien, ktoré sú predmetom sexuálneho obchodovania, identifikovaných ako domorodé ženy a domorodé ženy sú neustále terčom násilia, pričom 96 percent prípadov nie je nahlásených, uviedla Blissová. "Prišli sme sem, aby sme upozornili na hnutie 'červenej ruky', ktoré prebieha v celej indiánskej krajine. ... Príliš veľa našich žien od historických čias zmizlo, bolo nezvestných a zavraždených," povedala Blissová.
Skupina účastníkov držala transparent s nápisom "Už žiadne ukradnuté sestry" a "modlitby za uzdravenie". Bliss povedal, že liečivá modlitba sa konala s nádejou, že ďalšie generácie budú schopné nájsť klanové matky, tradičných starších a zdroje.
Okrem prideľovania zdrojov by sa podľa nej mala venovať pozornosť aj politike a zberu údajov na riešenie tohto problému.
Poldňový sprievod, ktorý zorganizovali pôvodní obyvatelia Ameriky Lenape, prešiel cez tradičné lovecké revíry Lenape z Madison Square Parku na Union Square pozdĺž Broadwaye. Domorodí Američania predviedli svoje kostýmy, hudbu, tance a rozprávanie príbehov.
"Ctíme si všetkých pôvodných obyvateľov sveta. ... Každého, kto prešiel genocídou, každého, kto bol utlmený inou kultúrou," povedala Carla Alexanderová, náčelníčka klanu Deer z kmeňa Ramapough Lenape.
"Snažíme sa pozdvihnúť všetky kultúry, aby všetci spolu vychádzali v láske a mieri," povedala Alexanderová.
Atsila Firebird Graywolfová poznamenala, že v New Yorku žijú tisíce pôvodných obyvateľov, ktorí žijú mimo indiánskych rezervácií. "Ľudia si nemyslia, že pôvodní obyvatelia Ameriky stále existujú alebo že ich neoslavujeme," povedal Graywolfová.
"Prehliadka nám dáva príležitosť ukázať našu krásu a to, že sme stále tu," dodala Graywolfová.
Skupina pôvodných obyvateľov Ameriky počas sprievodu skandovala "Sme stále tu". Tieto slová boli vytlačené aj na tričkách niektorých účastníkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies